Čapí hnízdo podruhé: Sněmovna by Babiše opět vydala, stíhání by si ale mohl sám zastavit

Info.cz, adk

23. 10. 2017 • 19:45

Pokud o to policie požádá, poslanecká sněmovna zřejmě i v novém složení vydá předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Vyšetřovatelé jej spolu s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem před časem obvinili z podvodu s padesátimilionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. Změnily to ovšem volby, po kterých poslanci získali imunitu znovu. Obvinění už si k dnešnímu dni převzalo všech 11 podezřelých, včetně Babišovy manželky Moniky.

„Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo rozesláno celkem 11 lidem, všichni si ho převzali a všichni proti němu podali stížnost, o které rozhodne státní zástupce,“ sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Případ se mezitím ubírá po očekávané lince: Babiš a Faltýnek se dostali do sněmovny a spolu s tím brzy znovu dostanou imunitu. INFO.CZ zmapovalo postoje jednotlivých stran k případné nové žádosti o jejich vydání.

ANO

Postoj nejsilnějšího hráče na tuzemské politické scéně je momentálně nejasný. Při předchozím hlasování ve stejné věci členové ANO většinově odešli ze sálu. Babiš ovšem hlasoval pro své vydání.

Teď Babiš nadále opakuje, že se podle něj jedná o účelově načasovanou kauzu. „Je používaná pro to, aby někteří říkali, že kvůli tomu s námi nebudou ve vládě,“ vysvětlil v neděli v České televizi. 

Podle Jaroslava Faltýnka nová žádost o vydání do sněmovny vůbec přijít nemusí. „Udála se spousta věcí. Počkal bych, jestli policie žádost do sněmovny pošle. Dali jsme stížnost na postup policie a uvidíme, jak rozhodne státní zástupce,“ cituje ho web Novinky.cz.

ODS

Občanští demokraté před volbami hlasovali pro vydání. Nyní deklarovali, že by se stejně zachovali i při novém jednání sněmovny.

Piráti

Piráti se do dolní komory Parlamentu dostali poprvé. Jejich zástupci v předchozí sněmovně neseděli. I proto se nad nimi vznášela otázka, jak se k Babišovu vydání postaví. „Podpoříme to. Předsednictvo strany to deklarovalo už před volbami,“ řekl Mikuláš Ferjenčník pro deník E15.

SPD

Hnutí SPD Tomia Okamury je taktéž sněmovním nováčkem. Okamura a místopředseda Fiala však již poslanci byli a pro vydání Babiše hlasovali. Okamura sdělil E15, že se na jejich postoji nic nezměnilo ani po volbách.

KSČM

Komunisté byli před volbami pro vydání, teď zatím ještě rozhodnuti nejsou. Místopředseda strany Jiří Dolejš sdělil, že bude záležet na stanovisku mandátového a imunitního výboru. Pavel Kováčik pro Hospodářské noviny dodal, že o věci bude jednat také poslanecký klub strany.

ČSSD

Sociální demokracie podle poslance Jana Birkeho bude také pro vydání. I ta měla příležitost hlasovat už v předchozí sněmovně. Její stanovisko se tak nezměnilo.

KDU-ČSL

Předpokládá se, že KDU-ČSL pro vydání ruku zvedne. Před volbami tak učinila a nově zvolený poslanec Jan Čižinský nepočítá s tím, že by se na tom nyní něco měnilo.

TOP 09

TOP 09 vystupovala před volbami jako nejhlasitější kritik Andreje Babiše a hnutí ANO. Podle toho vypadalo i její hlasování ve sněmovně. Sedm poslanců strany by mělo vydání podpořit i nyní.

STAN

Starostové a nezávislí sice samostatně budou zasedat poprvé, ve společném klubu s TOP 09 ale hlasovali pro vydání. Podle předsedy Petra Gazdíka bude postoj k případu věcí každého poslance. „Ale nevidím důvod, proč nevydat. Čapí hnízdo je problém, který by měl posoudit nezávislý soud. Byl jsem pro vydání před volbami a nevidím důvod, proč bych měl měnit názor,“ citují Gazdíka Novinky.

Pokud by všichni zákonodárci dodrželi předsevzetí, znamenalo by to jasnou většinu pro Babišovo vydání. Pro zbavení imunity by hlasovalo – pokud budou pro i komunisté – minimálně 122 z 200 poslanců.

Ani to ale nemusí znamenat, že policie bude ve vyšetřování Babiš a Faltýnka pokračovat. Zasáhnout teoreticky může prezident, který dlouhodobě stojí v kauze za Babišem a v souladu s jeho postojem ji také označuje za účelovou. Svůj pohled potvrdil v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz, kde na otázku, jak by se zachoval na místě poslance, odpověděl, že by byl proti vydání.

3736425:article:true:true:true

Podle vyjádření ústavního právníka Jana Wintra z Právnické fakulty Univerzity Karlovy pro Radiožurnál je možné, že by prezident Miloš Zeman udělil oběma politikům milost.

Ústava prezidentovi dává možnost zpětně zastavovat již zahájená trestní řízení. Pokud by ji v krajním případě využil a Andrej Babiš byl premiérem, znamenalo by to kuriózní situaci. „Tato pravomoc zvaná abolice se v roce 2012 dostala do kontrasignovaných pravomocí prezidenta, čili je to vázáno na spolupodpis předsedy vlády,“ připomněl Wintr. Babiš by v takovém případě rozhodoval sám o sobě.

SDÍLET