ČT chce do Superdebaty stále dostat i Babiše a Zaorálka, další lídři by se termínu přizpůsobili

Česká televize chce mít v předvolební Superdebatě zastoupeny všechny lídry relevantních politických stran. Jak přesně toho dosáhne ale její generální ředitel Petr Dvořák ani na dnešním jednání rady ČT neupřesnil. Čas do voleb přitom rychle ubývá a jako jediné možné řešení se jeví přesun termínu debaty. Česká televize je pod tlakem poté, co Andrej Babiš oznámil, že se dohodl s Novou, která nasadila svůj předvolební duel přesně proti Superdebatě. Na Babišovu výzvu následně kývnul lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který rovněž zamíří místo ČT na komerční stanici. Jak zjistilo INFO.CZ, předsedové dalších stran jsou ochotní přijít do Superdebaty i v novém termínu.

Debat je před sněmovními volbami nebývale mnoho a z lídrů, bez kterých se neobejdou, je málem nedostatkové zboží. Česká televize i přes ostrý výpad konkurenční Novy, která jí vyfoukla oba hlavní protagonisty, stále vyvíjí snahu dostat do studia naráz všechny hlavní politické hráče. Ani na středečním jednání Rady ČT – necelé tři týdny před volbami – ale nepadlo rozhodnutí, jak toho docílit. Jako logické řešení se jeví přesunutí termínu.

GLOSA: Nova půjde s Babišem proti Moravcovi. Zaorálek bude volit mezi dvěma špatnými variantami

„Zájmem ČT je, aby závěrečná debata byla co možná nejvíce reprezentativní a přinesla divákům dostatek informací pro správné rozhodnutí ve volbách,“ uvedl na jednání Rady generální ředitel Petr Dvořák. Vedení televize nyní čeká na výstupy ze sociologických šetření. Teprve na jejich základě pozve lídry relevantních stran. Jasno by mělo být na začátku příštího týdne, ovšem je možné považovat za jistotu, že hnutí ANO i ČSSD budou mezi zastoupenými.

„Velmi často se setkávám s tím, že se na mě na sociálních sítích i v rámci jiných veřejných jednání obrací koncesionáři s požadavkem, aby Superdebata pokud možno proběhla tak, aby se jí zúčastnili hlavní lídři, aby se nemohlo stát, že se jí kdokoliv z nějakých důvodů vyhne,“ uvedl na jednání radní Zdeněk Šarapatka.

Uprchlíky si musíme vybírat. Můžou přijít muslimové, ale prověření, říká šéf ODS Fiala

Lídři politických stran se přitom podle informací INFO.CZ shodují, že by se změně termínu Superdebaty na ČT případně přizpůsobili. Před jednáním Rady reagovali na dotaz INFO.CZ s tím, že se jedná o hypotetickou otázku. Možnou změnu jim ještě nikdo z České televize neavizoval, vyšli by jí ale vstříc. „Odpověď je jednoduchá: samozřejmě,“ zněla odpověď lidovců. „Zúčastnil bych se,“ napsal i předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Bude-li pozván, zúčastní se i Petr Mach ze Svobodných. Předseda ODS dosud počítá s původně avizovaným termínem.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ani volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek na dotaz INFO.CZ neodpověděli. Právě oni dva jsou přitom důvodem teoretického přesunu debaty. Jako první prozradil kolidující termín diskuse v televizi Nova šéf hnutí ANO prostřednictvím svého twitterového účtu. V něm také vyzval jako svého soupeře lídra ČSSD. Ten později také na Twitteru svou účast potvrdil.

Strany po youtuberech v kampani nesáhly. Co brzdí zapojení mladých hvězd internetu?

Česká televize tak byla postavena do situace, kdy hrozí, že se její Superdebata den před volbami rozpadne. Pro Andreje Babiše představuje „útěk“ na Novu šikovné řešení situace. V podobných diskusích se neprojevuje jako příliš zdatný rétor, na ČT by tak pro něj byl souboj těžší. Vzhledem k tomu, že ANO s ČSSD poslední roky společně vládlo, vyhne se i argumentům opozice.

Superdebatu má přinést ČT24 a ČT1 19. října večer v hlavním vysílacím časem v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze. Moderovat ji bude tradičně Václav Moravec. Debatovat by mělo deset předsedů nebo lídrů politických stran, které disponují nejvyšším předvolebním potenciálem.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Debata těsně před volbami přitom může mít značný dopad na rozhodování voličů. Sociologové upozorňují, že velká část lidí se rozhoduje na poslední chvíli. V letošních volbách figuruje velká skupina nerozhodnutých voličů a lidí, kteří zvažují, zda vůbec k volbám jít. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ze září ukazuje, že celých 30 procent občanů se nechce říjnových voleb zúčastnit a 9 procent zůstává nerozhodnuto.

Agentura se pak obrátila na všechny dotazované – vyjma těch, kteří uvedli, že k volbám rozhodně nepůjdou – s otázkou na stranické preference. Téměř 19 procent lidí uvedlo, že neví, kterou stranu bude volit. Zhruba 25 procent odpovědělo, že nepůjde volit, jelikož si mezi stranami nevybralo.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital