„Do živých kauz nesmím," vzkázal k pozvánce na Hrad Chovanec. Zeman s ním chce mluvit o Čapím hnízdu

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se na sociální síti twitter vyjádřil k informaci, že s ním chce prezident Miloš Zeman mluvit o kauze Čapí hnízdo. Napsal, že počítá s tím, že s ním Zeman  chce mluvit o fungování policie obecně, nikoli o případu financování ekofarmy.

„Předpokládám, že pan prezidentem ví o tom, že ministr vnitra nemá ze zákona přístup do živých kauz," napsal dnes na twitteru. Zeman ve čtvrtek řekl, že má v plánu se s Chovancem setkat a vyslechnout jeho stanovisko ke kauze po svém návratu z New Yorku, to znamená v druhé polovině příštího týdne.

 

O kauze ve čtvrtek na Pražském hradě mluvil s Babišem, kterého kvůli ní Sněmovna minulý týden vydala k trestnímu stíhání. V úterý o případu hovořil s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO), který stojí za svým stranickým šéfem. V rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman uvedl, že pozval i Chovance, protože je jeho přirozenou povinností vyslechnout obě strany sporu.

Záhada kolem Zemanovy rakoviny. Neptal jsem se na ni, nevím, popírá prezidentovo tvrzení Ludvík

Zeman koncem srpna řekl, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO k trestnímu stíhání není Chovanec. Ministr vnitra zase řekl, že pokud u prezidenta vzbuzuje žádost o vydání ze Sněmovny podezření ze zneužití policie pro politické účely, měl by se obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Pelikán v minulých týdnech čelil kritice kvůli svému výroku, že motivací k žádosti policie musí být snaha ovlivnit volby.

Policie Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka, kterého Sněmovna také vydala ke stíhání, chce obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Babiš má další důvod k obavám. OLAF může vynést verdikt těsně před volbami

Policie požádala o vydání Babiše s Faltýnkem v polovině srpna. Prezident se od té doby předsedy ANO několikrát zastal.

SDÍLET
sinfin.digital