Piráti jednali s hnutím ANO. Uražený Babiš nepřišel, Bartoš vznesl další požadavky

Zástupci Pirátů se dnes ve Sněmovně sešli s vyjednavači hnutím ANO. Vyjasňovali si pozice týkající se složení Sněmovny, obsazení výborů i návrhy hnutí ANO na změny jednacího řádu. Probírali spolu rovněž programové průniky a řeč přišla i na společnou vládu. „Představili jsme zástupcům hnutí ANO naši strategii, která prostě vylučuje koaliční spolupráci i tichou podporu vlády, kterou má sestavit ANO,“ řekl Bartoš novinářům po jednání.

„Byli jsme ujištěni, že změny v jednacím řádu Sněmovny nejsou na úkor na demokracie,“ řekl po jednání s ANO šéf Pirátů Bartoš. „Je to kvůli většímu počtu stran,” dodal. Ve zkrácení pauzy klubu ze dvou hodin, jak navrhuje hnutí ANO, Bartoš problém nevidí.

Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Šéf Pirátů uvedl, že ač se z 20 priorit Pirátů našla shoda v 15 bodech, vládní koalice s hnutím ANO i podpora menšinové vlády stále nepadá v úvahu. „Představili jsme zástupcům hnutí ANO naši strategii, která prostě vylučuje koaliční spolupráci i tichou podporu vlády, kterou má sestavit ANO,“ řekl Bartoš novinářům po jednání.

Debata se podle Bartoše týkala například zákona o registru smluv. „Tam zaznělo, zda je dobré hned ho zase otevírat, nenechat si ten zákon sednout,“ poznamenal. Další téma se týkalo hlavně digitalizace a elektronizace veřejné správy. Shoda se podle něj našla v tom, aby občan v budoucnu nemusel chodit třeba na Czech Point a na úřady.

Strana, která získala 22 mandátů, zopakovala, že požaduje post jednoho z místopředsedů sněmovny. Hnutí ANO s tím podle Bartoše nemá problém. Piráti rovněž chtějí obsadit místo předsedy výboru pro bezpečnost. 

Budu dělat mnoho chyb, Kalousek bude můj mentor, říká nejmladší poslanec Dominik Feri

Schůzky se neúčastnil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož naštvalo chování Pirátů, kteří mu neodpověděli na gratulační sms, v níž je rovněž pozval k jednání. Za ANO tak vyjednával poslanec Radek Vondráček a brněnský primátor Petr Vokřál.

Podle Vondráčka nebylo cílem schůzky přesvědčit Piráty, aby vstoupili do vládní koalice. Podle něj se řešily čistě sněmovní záležitosti. „Byla to pozitivní schůzka s pozitivní atmosférou a vyjasnili jsme si nějaké nejasnosti o SMS zprávách,“ řekl Vondráček. V podobném duchu se vyjádřil i Bartoš. „Já jsem tam řekl, že doufám, že už se tohle všechno vyjasnilo a že bych se rád s panem předsedou sešel,“ uvedl šéf Pirátů.

„Jsem obětí a cítím se podveden. Návrat do totality.“ Senátora za ANO zaskočilo, že se stal poslancem

Hnutí ANO má za sebou první kolo schůzek s politickými stranami, které se dostaly do sněmovny. Shodu na vládní koalici, ani na osobě šéfa Sněmovny nepanuje. Hnutí ANO na post navrhuje právě Radka Vondráčka, ODS by si v čele Sněmovny představovala svého předsedu Petra Fialu. Koho podpoří, se Piráti rozhodnou v sobotu. 

„Hledáme, co nás spojuje. Vyjasnili jsme si Sněmovnu, teď budeme řešit programové průniky,” řekl Vondráček k následujícím jednáním s ostatními stranami.

SDÍLET
sinfin.digital