Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

25. 10. 2017 • 12:30

Před několika dny podal přihlášku do TOP 09. Chtěl tím říct, že strana má v české politice své místo a stojí za ni bojovat. Kandidaturu na jejího předsedu zvažuje a čeká, jestli o to bude mezi kolegy ve straně zájem. Současný europoslanec Jiří Pospíšil, který byl v roce 2014 do Evropského parlamentu zvolen právě za TOP 09, se chce vyjádřit i dalšímu zásadnímu tématu: Tvrdí, že v blížící se prezidentské volbě je potřeba udělat vše pro to, aby se povedlo zastavit Miloše Zemana. Co má na mysli? A jak vůbec hodnotí výsledky voleb?  I o tom je rozhovor INFO.CZ, který vznikl v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Přihlášku do TOP 09 jste podal ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se strana dostane do poslanecké sněmovny. Čekal jste, jestli se jí to povede?

Byla v tom emoce. Doufal jsem, že TOP 09 uspěje. S TOP 09 spolupracuji od okamžiku, kdy jsem byl za ni zvolen do Evropského parlamentu. Tehdy jsme získali 15 % a spolu s hnutím ANO jsme byli vítězi voleb. Když se mě přátelé z TOP 09 ptali, kdy do strany vstoupím, tak jsem odpovídal, že v momentě, kdy na tom TOP 09 bude špatně a bude potřebovat pomoct.

Ten okamžik možná nastal teď o víkendu, kdy TOP 09 výrazně prohrála volby. Považoval jsem za dobré se k TOP 09 přihlásit a nebýt pouze její podporovatel, ale člen. Je to tedy symbolické gesto vyjadřující podporu této straně. Mnozí se od ní mohou nyní začít odvracet a tvrdit, že zaniká. Já se tím snažím říct, že tomu tak není, a je to proevropská pravicová strana, která je tady důležitá.

Rozumím tomu správě, že pokud by si TOP 09 vedla ve volbách lépe, tak byste do ní nevstoupil?

Ano, nevstupoval bych do ní. Spolupráce mezi mnou a TOP 09 na úrovni europoslanec-strana funguje bez problému. Nebyl by ke vstupu důvod. Pokud bych chtěl někam kandidovat a promýšlel strategii, tak bych vstoupil dříve než měsíc před sněmem.

Jak chcete straně pomoct?

Nevím, jestli to pomůže. Bylo to mé rozhodnutí, tedy rozhodnutí Jiřího Pospíšila. Kolegové z regionu, mi říkali, že už se jim také přihlásili lidé, kteří se chtějí za stranu postavit a přihlásit se k ní. Jestli pomůžu, nebo nepomůžu, to je otázka. V politice a lidském životě mají významy i symboly a symbolická gesta. To, že se k něčemu přihlásíte nebo podpoříte někoho, kdo je zrovna na kolenou, je důležité. Podpora je v tomto případě nutná, distancovat se od TOP 09 nejde.

Jak bude nyní vaše podpora straně vypadat? Budete se ještě více objevovat na veřejnosti a se stranou se spojovat a vystupovat za ní?

Rozhodnutí jsem učinil v sobotu, tedy teprve před několika dny v atmosféře výsledků voleb. Ještě nejsem do strany přijat a nemám ani promyšlenou strategii. Jsem ale rád, že už tohle vyvolalo tak velkou mediální odezvu. Už jen to, že tady spolu o TOP 09 mluvíme, je dobré. Lidé nezpanikaří a neřeknou si, že strana je na nějakých 5 % a je třeba ji opustit. Pokud chcete vědět něco konkrétnějšího, tak TOP 09 rád pomůžu v příštích komunálních volbách. To jsou nejbližší volby, v nichž TOP 09 bude muset ukázat, že je stranou, která se zvedá. Budu rád, když budu moct pomoct v kampani. To jsou ale mé aktuální nápady, které říkám teď a tady a nejsou promyšlené.

Konzultoval jste své rozhodnutí předem s kolegy ve straně?

Bylo to spontánní a mám na to svědky, kteří byli přímo na místě, když jsem prohlásil, že vstoupím do TOP 09. Bylo to aktuální gesto a uvidíme, co bude dál.

Za čtyři týdny proběhne sněm, kde si TOP 09 zvolí své vedení. Chcete být jejím předsedou?

Do debaty o vedení se zapojím. A jestli budu kandidovat? Uvidíme, jestli o to bude zájem. V žádném případě se ale nechci nikam vtlačovat a vnucovat. Nevedu žádnou kampaň.

Nevylučujte to tedy?

Ne, nevylučuji to, ale není to něco, o co za každou cenu usiluji. Kdyby kolegové ve straně došli po debatě k závěru, že moje tvář může pomoci k obrodě a posílení pozice TOP 09, tak o tom budu vážně uvažovat.

Dosavadní šéf TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že na listopadovém sněmu nebude obhajovat post předsedy. Na vaši adresu prohlásil, že stejně jako on máte podobné limity a jste zatížen politickou minulostí. Co na jeho slova říkáte?

Do Evropského parlamentu jsem kandidoval, když jsem odešel z ODS, a získal jsem velký počet preferenčních hlasů. Neříkám to v žádném případě nějakým chlubivým dojmem, ale tento výsledek napovídá, že voliči možná porozuměli důvodům, proč jsem z ODS odešel. Každý politik má za sebou nějakou politickou minulost, ale také má politické zkušenosti. Je na voličích, aby se rozhodli, zda chtějí politika úplně nového bez politické zkušenosti, nebo člověka, který je v politice dlouhou dobu. Já jsem sice v politice dlouhou dobu, ale myslím, že nejsem spojen s žádným skandálem nebo problémem. To je na české poměry dobré. Podívejte se na některé politiky, kteří byli ve vysokých politických funkcích, a jak skončili.

Z ODS jsem odešel z konkrétních důvodů, které jsem jasně a zřetelně artikuloval. Někomu to může vadit, někomu nemusí. To byl také důvod, proč jsem nyní přes tři roky nebyl v žádné politické straně a s TOP 09 pouze spolupracoval.

Bylo rozhodnutí Miroslava Kalouska neobhajovat post předsedy TOP 09 správné?

Ve chvíli, kdy politická strana klesne z 12 % na 5 %, tedy na méně jak polovinu svého posledního volebního výsledku, tak je od předsedy strany přirozené a odpovědné, že se rozhodne dále nekandidovat.

3740337:article:true:true:true

O vás se stále spekuluje jako o možném prezidentském kandidátovi. Neuvažujete o tom?

Na to nyní neumím odpovědět. A tohle jsem nezaznamenal. Chci k tomu ale udělat nějaké vyjádření za pár dní, kde zdůvodním svou pozici k prezidentské volbě. Chci udělat vše proto, abychom porazili Miloše Zemana, který je po těchto volbách, kdy zvítězil Andrej Babiš a pevnou pozici mají i populisté a celkem pořád také komunisté, silnější. Domnívám se, že to je tábor jeho voličů.

Jak proti němu chcete konkrétně bojovat?

To vám včas sdělím.

Nemůžete teď?

Ne, včas vám řeknu, co Jiří Pospíšil se svými omezenými možnostmi může učinit. Nezlobte se, ale je to téma, které mám připravené samostatně zvlášť. Neberte to ve zlém. Bude to mít svou podobu.

Pokud se vrátíme k výsledkům parlamentních voleb v České republice, kde vidíte příčiny oslabení TOP 09?

Je asi na hlubší analýzu, proč voliči TOP 09 utekli částečně k ODS a částečně také k Pirátům. Vedení TOP 09 by si mělo klást otázku, proč Piráti byli atraktivnější pro pražského liberálního voliče než TOP 09, která dosud byla v Praze dominantní stranou.

Jak si to vysvětlujete vy sám?

Piráti jsou něco nového a tím jsou do určité míry atraktivní. Liberální volič rád experimentuje a volí něco nového, co není zcela běžná usedlá strana. Možná, že i kampaň byla příliš usedlá, standardní. K úvaze je také, zda se dostatečně podařilo komunikovat představy volebního programu a to, že TOP 09 je prozápadní stranou, která v Česku hájí svobodu a demokracii. A možná se nepovedlo dostatečně zdůraznit, že tyto hodnoty jsou u nás pořád ohroženy. Myslím, že tady asi nastala chyba. Jsou to zásadní témata, od kterých se nesmíme odklánět, ale pro voliče se možná stala nezajímavá, protože má možná nemalá část občanů pocit, že svoboda a demokracie u nás je, a není proto potřeba za ní bojovat. To je přece velký omyl.

Přispělo k tomu také to, že v zemi je ekonomický růst a daří se nám. Andreji Babišovi se na sebe povedlo stáhnout veškerý úspěch celé vlády. Podařilo se vytvořit dojem, že Andrej Babiš je autorem ekonomického růstu České republiky. Andrej Babiš ale měl jen to štěstí, že vládl v době, kdy v zemi byl významný ekonomický růst.

Jakou roli v debaklu TOP 09 sehráli konkrétní osoby, třeba už zmíněný Miroslav Kalousek, který může pro řadu lidí být nevolitelný?

Nebylo by úplně fér, abych hodnotil Miroslava Kalouska. Už tím, že oznámil, že nebude dál kandidovat, přijal politickou odpovědnost. Nepovažuji za etické a správné, abych přes média hodnotil svého kolegu a vysílal nějaké signály. Miroslav Kalousek převzal odpovědnost a to je podle mého názoru správné. A teď jde o to, aby se v TOP 09 vedla debata, jaké osobnosti by měli nastoupit místo něj.

3740179:article:true:true:true

V tuto chvíli to vypadá, že TOP 09 míří do opozice. Co by se muselo stát, aby byla součástí vládní koalice?

Budu mluvit za sebe, protože nejsem člen vedení a nerozhoduji o tom. Nedovedu si představit variantu, že by TOP 09 mohla být vládní stranou, protože strana pana Babiše, komunisté a Okamurovci mají svých sto mandátů. Bez těchto tří stran žádná vláda v České republice nemůže vzniknout. TOP 09 jasně deklarovala, že neuhne a do žádné vlády s oligarchou, komunisty nebo populisty nepůjde. Do určité míry omezili koaliční potenciál pouze na demokratické politické strany a tyto strany, ať už je to levice, tedy sociální demokracie, nebo pravice, tedy ODS, volby prohrály. Politické spektrum je roztříštěné. TOP 09 je asi nyní jediná strana, u které je jasné, že bude v opozici. Podle mého názoru je to tak správné.

Jak celkově hodnotíte volby. Obáváte se do budoucna politického vývoje, který by mohl nastat v České republice?

Ano, obávám. A když jsem vstupoval do TOP 09, tak jsem to vysvětloval tragickými výsledky voleb v souvislosti s vítězstvím pana Babiše. Bojím se, jaká tady vznikne vláda.

Co vidíte jako nejreálnějšího scénář?

Jako nejpravděpodobnější asi vidím spolupráci pana Babiše s Okamurovci a komunisty, protože ostatní strany jsou velmi zdrženlivé ochoty jít do vlády. Taková spolupráce, ať už ve vládním kabinetu nebo formou podpory menšinové vládě, předsedy Babiše by pro mne byla ostudou pro ČR. Jsou to antidemokratické strany a také antievropské v případě pana Okamury. U pana Babiše je rozpor mezi jeho antievropskou rétorikou a mezi jeho europoslanci, kteří zasedají v eurofederalistické frakci.

Vládu bude sestavovat Andrej Babiš. Jaká koalice s jeho účastí by byla pro vás přijatelná?

ANO pro mě není přijatelné v žádné vládě, je to zklamání. Nesestavit smysluplnou vládu, ve které by nebylo ANO – to je podle mě výsledek voleb. ANO ale vyhrálo a já s ním sice ideově nesouhlasím, ale vládnout by mělo a mělo by voličům ukázat, jak bude, nebo nebude plnit svůj program.

Přijatelná forma vlády mne nyní moc nenapadá. Menší zlo by z mého pohledu bylo, kdyby některá z menších demokratických stran se rozhodla jít s ANO, než kdyby ANO vládlo s komunisty. Na druhou stranu pro politický systém takováto strana, která vstoupí do koalice s ANO, bude do budoucna výrazně poškozena. S tím, jak se demokratické strany v této zemi marginalizují, tak nechci, aby se další z nich zlikvidovala. Takže ano, skutečně menší zlo by bylo, kdyby pan Babiš vládl s KDU-ČSL a ČSSD, ale současně by byla velká míra pravděpodobnosti, že tyto dvě strany by v příštích parlamentních volbách dosáhly ještě horšího výsledku. Není důvod si to přát.

Jak vidíte možnost předčasných voleb?

To je předčasné o tom mluvit. Myslím si ale, že nenastanou. Vítězství Andreje Babiše je opravdu výrazné a nějaká spolupráce nastane, pravděpodobně s Okamurovci a komunisty. Jestli se to opravdu stane, uvidíme, ale z mého pohledu je to nejpravděpodobnější scénář.

SDÍLET

Billboard-bottom-1