Piráti se obávají, že se špatně sečetly preferenční hlasy. Žádají soud, aby se znovu přepočítaly

Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na Nejvyšší správní soud (NSS) obrátila také Česká pirátská strana. Informaci z justiční databáze potvrdila ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová, podle níž je podnět spojený s návrhem přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích, kde podle Pirátů zjevně došlo k chybám. Už dříve se objevilo podezření, že některé komise automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

Stížnost se odvolává na informace zveřejněné v minulých dnech serverem www.irozhlas.cz a na dostupné údaje Českého statistického úřadu. Zmiňuje možné chyby u započítávání preferenčních hlasů na zadní straně volebních lístků, poukazuje na prodloužení doby hlasování v některých okrscích nebo na údajné kupčení s hlasy na Ústecku.

Tonda Blaník do boje o Hrad zřejmě nejde. Tajemný hráč je 73letý muž, dodal jediný poslanecký podpis

„NSS v tuto chvíli činí v dané věci nezbytné procesní úkony. Následně se bude, tak jako u všech volebních stížností, nejprve zabývat tím, zda u návrhu byly splněny podmínky řízení (oprávněnost navrhovatele, včasnost, rozsah, ve kterém se navrhovatel může domáhat přezkumu voleb nebo volby kandidátů atd.),“ sdělila ČTK Dostálová.

Zvláštní senát NSS obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny 61 podnětů. Před čtyřmi lety jich bylo 42. Lhůta pro zpochybnění výsledků hlasování vypršela v pátek v 16:00. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout pokud možno před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

Ustrašení Piráti, měli by vládnout s Babišem. V EU už se na něj těší, říká eurokomisařka Jourová

Většinu podnětů podali voliči, nejméně tři jsou od stran. Na soud se kromě Pirátů obrátila také SPR-RSČ Miroslava Sládka a Demokratická strana zelených, která poukazuje také na problematiku preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Soud už vyzval Státní volební komisi, aby mu předložila zápisy ze čtyř zpochybněných okrsků.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital