Takhle může vypadat příští vláda. Čtyři základní povolební scénáře, jak je INFO.CZ popsalo před volbami

21. 10. 2017 • 17:25

Výsledek letošních voleb byl dopředu prakticky neodhadnutelný, jak opakovaně potvrzovaly šetření sociologů. Řada voličů se rozhodovala doslova na poslední chvíli, někteří možná až ve volebních místnostech. INFO.CZ se v týdnu před volbami zaměřilo na možné scénáře povolební spolupráce, článek při příležitosti uzavření volebních místností opětovně připomínáme.

Patří se současně zdůraznit, že kromě rozložení hlasů pro jednotlivé politické formace bude klíčové, jakým způsobem se po volbách zachová prezident Miloš Zeman. I o tom jsme zde už psali. Kdokoli, kdo se jen zběžně orientuje v českém politickém provozu posledních let, přitom nepochybuje, že je realistické od Zemana očekávat velmi jemně řečeno svévolný výklad ústavy i ústavních zvyklostí. V lednu jsou prezidentské volby, a je jisté, že každý krok, který v tomto čase učiní, bude motivován především jeho znovuzvolením.

Navzdory všem nejistotám, pokud jde o volební výsledky, nejspíš platí, že o základní interpretaci voleb, pokud jde o vznik budoucí vlády, rozhodne součet mandátů pro hnutí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury. Pokud obdrží tyto tři formace v součtu většinu mandátů, Andrej Babiš bude mít poměrně široký manévrovací prostor. Nechceme tím ale hned říct, že s komunisty a Okamurou složí společnou většinovou koalici, z jeho hlediska by bylo dokonce praktičtější, pokud by s touto variantou pracoval jako se záložní. Může ji totiž dost dobře použít především jako páku na ostatní formace v případě, že po volbách neotočí a budou trvat na tom, že s ním o nové koalici vyjednávat nebudou.

Zde jsou základní povolební scénáře, jak je INFO.CZ zveřejnilo před volbami:

Protestní koalice: ANO, KSČM a SPD

Protestní, populistické či – chcete-li, jakkoli jde dneska o krajně sporné označení – antisystémové formace obdrží většinu mandátů, sestaví blok a vznikne vláda hnutí ANO, buď s podporou zbylých dvou stran, anebo s jejich otevřenou účastí ve vládě. Vyloučit nelze strategii, která bude předsedou hnutí ANO i prezidentem Zemanem prezentována jako něco na způsob vlády odborníků.

Odpovídalo by to představám Babiše, který se dlouhodobě vymezuje proti politické třídě jako takové. Byl by v tomto ohledu vlastně konzistentní, veřejnosti by prostřednictvím svých médií velmi snadno vysvětlil, že to byl on, kdo konečně sestavil kabinet složený nikoli z nenáviděných politiků, nýbrž poprvé ze skutečných expertů. U veřejnosti by se – aspoň zpočátku – dočkal spíše pozitivní odezvy, reálně by přitom šlo o vládu hnutí ANO podporovanou zmíněnými dvěma subjekty.

Středolevá koalice: ANO, ČSSD, KDU-ČSL

 Jde o koalici složenou na stejném půdorysu jako Sobotkova vláda, avšak s pozměněným počtem resortů pro jednotlivé formace. Prezident by s ní nejspíš neměl problém, pokud navíc uspěje výrazněji ČSSD, lze si představit variantu bez lidovců.

Středopravá koalice: ANO, ODS, KDU-ČSL

Pokud naopak ČSSD propadne a volební výsledek smete celé její dosavadní vedení, je pravděpodobné, že se Babiš bude muset porozhlédnout napravo. ODS by podobnou variantu mohla navzdory předvolební rétorice odůvodnit tím, že je to jediná cesta, jak zabránit návratu komunistů k moci. Lidovci s ní mít problém nebudou, Zeman, pokud se dohodne s Babišem na prezidentské podpoře, také ne.

Koalice tzv. demokratických stran: ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a případně STAN

Nejméně pravděpodobná, avšak nikoli nemožná varianta. Jejím předpokladem je, že do sněmovny proklouznou všechny zmíněné formace, bude malý počet propadlých hlasů a k volbám se nedostaví především vlažní voliči hnutí ANO, kterých – aspoň podle předvolebních šetření – nemá Babiš zas tak málo. Babiš by v takovém případě navzdory volebnímu vítězství skončil v opozici. A Zemanovi by nezbylo, než takovou alianci akceptovat.