Komunální volby 2018 - jak a kdy volit nová zastupitelstva

Češi si na podzim zvolí nová zastupitelstva obcí. Komunální volby by se měly konat v říjnu 2018 a mohou řádně zamíchat rozložením politických sil ve velkých i menších městech. Zároveň s komunálními volbami se navíc v některých místech budou vybírat i noví senátoři a senátorky.

Termín komunálních voleb 2018

Hlasování o složení obecních zastupitelstev se uskuteční 5. a 6. října 2018. Přesný termín vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Hlasování bude opět rozloženo do dvou dnů. Volební místnosti se otevírají zpravidla v pátek po obědě a ve stejném čase se v sobotu uzavřou. Hlasy se většinou stihnou sečíst do večera, takže druhý den večer bývá o vítězi voleb rozhodnuto.

Komunální volby: ANO bude poprvé obhajovat. Vrátí se voliči z vandru? Komentář V. Dostála

Kdy se volí obecní zastupitelstva

Komunální volby se konají zpravidla jednou za čtyři roky. Své zastupitele si na podzim 2018 vyberou ve více než šesti tisících obcí. V roce 2014 při posledních komunálních volbách se účast u uren pohybovala kolem 45 %. Nejvíce zastupitelů získali lidovci (3 792 zastupitelských křesel), v závěsu za nimi skončila ČSSD s 3 773 zastupiteli. Zájem o vybírání komunálních politiků bývá obecně nižší. Ke druhému kolu prezidentských voleb letos přišlo přes 66 % voličů.

TOP 09 a STAN v Praze do voleb povede Pospíšil a Marvanová

Kdo může kandidovat

Voleb se dle zákona může zúčastnit několik politických subjektů.

Kandidovat mohou v současnosti registrované politické strany a hnutí a jejich koalice.

Z důvodu obecních voleb se mohou o přízeň voličů ucházet také z toho důvodu vzniklá sdružení nezávislých kandidátů. Ty se na rozdíl od politických stran nemusí registrovat na ministerstvu vnitra, musí ale ke kandidátní listině doložit petici podepsanou voliči v obci. Počet podpisů na podporu kandidatury by měl činit nejméně 7 % z celkového počtu obyvatel dané obce. Subjekt musí také doložit vlastnoručně podepsané prohlášení každého kandidáta, který potvrzuje, že s kandidaturou souhlasí, není na jiné kandidátce a nejsou mu známy důvody, proč by případně nemohl funkci vykonávat. Kandidátům musí být nejpozději v den voleb 18 let, musí být občany ČR a je nutné, aby měli trvalé bydliště v obci, ve které kandidují.

Pokud kandidát není členem strany a nechce se zúčastnit voleb ani jako součást sdružení, může kandidovat jako nezávislý. Ani v tomto případě se nemusí registrovat na ministerstvu, ale stejně jako sdružení musí doložit petici s podpisy voličů na svoji podporu. Počet nutných podpisů se opět odvíjí od počtu obyvatel obce. Pokud jde o vesnici s méně než 500 obyvateli, musí kandidát získat podpisy od nejméně 5 % z celkového počtu. V případě, že je to obec mezi 500 až třemi tisíci obyvateli, je nutné, aby kandidáta podpořily alespoň 4 % voličů. Přesné počty uvádí zákon (odkaz). Kandidátní listiny je nutné podat registračnímu úřadu nejpozději do 66 dnů před dnem voleb.

Matěj Stropnický nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách. Chce si dát přestávku od politiky

Voličský průkaz

V komunálních volbách nelze volit na voličský průkaz mimo místo svého trvalého bydliště. Volit tak nemohou ani nemocní, vězni nebo ti, kteří pobývají v zahraničí.

Jak volit

Při komunálních volbách je možné stejně jako u parlamentních voleb udílet preferenční hlasy. Je tak možné zvolit stranu, případně kandidáty napříč různými stranami, ale i několik samostatných kandidátů a celou stranu. Konkrétně způsoby udílení preferenčních hlasů upravuje zákon č. 491/2001 Sb. § 34. Všechny kandidující subjekty jsou uvedené na jednom velkém hlasovacím lístku, který se následně po označení vloží do úřední obálky a vhodní do volební urny. 

Komunální volby 2018 přehledně>>>

Statistici zveřejnili seznam kandidátů pro komunální volby. Kdo kandiduje u vás? Čtěte zde>>>

Volby živě: Průběžné výsledky voleb, zajímavosti a komentovaný přímý přenos naleznete zde>>>

S komunálními volbami probíhají zároveň i volby senátní. Kdo v nich kandiduje, zjistíte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital