Babiš, Jandejsek a podvedení sedláci. Mašina ANO havarovala při střetu s traktorem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Zemědělci protestují. Nic divného, vlna sedláckého vzteku, za níž stojí nespokojenost se Zeleným údělem, se valí celou Evropskou unií. Zvláštní je něco jiného. A to chování lídra opozice. Hnutí ANO se mohlo postavit za legitimní zástupce agrárního sektoru a získat tak politické body, ono si však za favorita vyhlédlo divnou figuru, od níž se ostatní distancují. Místo aby zavařilo vládě, střelilo se do vlastní nohy.

Green Deal je farmářům trnem v oku. Zvyšuje jim náklady, omezuje produkci, zakazuje fosilní hnojiva a v důsledku ničí konkurenceschopnost. Stojí také za problémy s dovozy obilí z Ukrajiny (kvůli nimž se aktuálně bouří agrárníci ve střední Evropě).

Tamní zemědělci jsou totiž schopni i bez dotací vyrábět levněji, protože je nedrtí byrokracie a klimatické regulace. Hloupá zelená politika vyvolala sedlácké bouře v Nizozemsku, Francii, Německu… Nyní nepokoje dorazily i k nám. Ale u nás to má poněkud zvláštní průběh.

Z pondělního protestu v Praze

Ministr zemědělství Marek Výborný čelí tlaku profesních organizací, které se dožadují reakce vlády a ochrany před unijní politikou a chystají společné demonstrace na hranicích.

Až potud platí rčení „vše v pořádku, brambory jsou v řádku“. Očekávalo by se, že ANO podpoří nespokojené zemědělce proti kabinetu a připíše si snadný úspěch.

Hnutí však zcela nepochopitelně začalo podporovat trucpodnik agrobarona Zdeňka Jandejska, od nějž dávají ruce pryč Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství.

Z českých sedláků se stali farmáři. Jak se změnily poměry v českém zemědělství

Reprezentanti drtivé většiny podnikatelů v oboru o ex šéfovi Agrární komory říkají, že je dezinformátor a zneužívá situace pro své politické cíle. Což má samozřejmě daleko větší váhu, než když to tvrdí vláda. 

Proti ní mohou Andrej Babiš a jeho lidé snadno začít pálit naučenou mantru, že pětikoalice nálepkuje každého oponenta jako proruského konspirátora. A oni také pálí plnou salvou. Jenomže v tomto případě jejich střely jaksi míjejí terč. Proč? Právě proto, že od Jandejska se odtahují všichni ostatní zemědělští hráči.

Organizátora akce „traktory na Prahu“ a další kolem strany PRO, kteří se ní podíleli, samozřejmě lze docela dobře označit za sympatizanty Ruska. Stačí připomenout jejich akce proti pomoci Ukrajině. Jde o stále stejnou partu… 

Jenže když se do nich pustí kabinet, jehož pád tito radikálové žádají už dva roky, nabíjí tím kanóny opoziční propagandě. Ta může tvrdit, že vláda místo diskuse své kritiky pomlouvá. Na profesních komorách, svazech a asociacích si ale i dobře promazané soukolí Babišovy propagandy vyláme zuby.

Ke smůle ANO není Zdeněk Jandejsek sám, kdo demonstruje. Kdyby tomu tak bylo, šlo by říkat, že kabinet je přece povinen jednat s každým. Ale když ve stejné době vystupují s podobnými požadavky všichni ostatní zemědělci a ti všichni ostatní říkají, že nechtějí mít s tímto protestem nic společného, protože za ním stojí dezinformátoři a manipulátoři, vypadá vše úplně jinak.

Zvláště když se všemi ostatními ministr zemědělství jedná, zatímco uražený Jandejsek uspořádá sóloakci v době, kdy tyto debaty stále probíhají.

Do Prahy v pondělí ráno přijely stovky traktorů a další zemědělské techniky. Část zemědělců ale protest opustila, nelíbilo se jim provolávání protivládních hesel.
sinfin.digital