Disidenti v hledáčku StB při návštěvě západních diplomatů. Mamutí akce skončila naprostým fiaskem

Občané komunistického Československa se nezřídka dostávali do absurdních situací, které si porevoluční generace dnes už dokáže představit jen stěží. Názorně to dokazuje i průběh návštěvy dvou prvních náměstků ministrů zahraničních věcí USA a Velké Británie Johna Whiteheada a Timothy Rentona v únoru 1987 v Praze. Monstrózní akce StB, která měla zabránit disidentům setkat se se západními diplomaty, ale skončila naprostým fiaskem. 

Je velice obtížné vysvětlit lidem, kteří nezažili totalitní režim na vlastní kůži, v čem spočívá tíseň nesvobodné společnosti. 

Vlastimil Třešňák, jedna z obětí estébáckého mučení, který se vystěhoval z Československa, vzpomínal, jak vysvětloval Švýcarům život v totalitní zemi a popisoval povinné volby, ve kterých kandiduje pouze jeden kandidát, vyhazování z práce za neúčast v nich a podobně. Po debatě za ním přišel jeden místní občan a zeptal se: „Já to všechno chápu, není tam svoboda, nesmí se cestovat, ale co nechápu, je, proč teda ty komunisty pořád volíte?“

Podobný zážitek měl autor tohoto textu, když přednášel středoškolákům v maturitním ročníku, co vše bylo nutné podstoupit, aby občan komunistického Československa obdržel výjezdní doložku a mohl vycestovat do západní Evropy, nebo alespoň k moři do Jugoslávie. Všem to bylo jasné až na jednu zvídavou dívku, která se zeptala několika spolužáků a když na její otázku nikdo neznal odpověď, zeptala se přednášejícího: „Já jsem to pochopila, jak bylo těžké tu doložku sehnat, že ji komunisté nechtěli přidělovat a kontrolovala to StB, co ale nechápu je, proč jste nejeli bez ní?“ 

Podobné je to při sledování demonstrací z Minsku nebo z Moskvy, lidé mají podobné oblečení jako my, podobné telefony a po ulicích jezdí podobná auta. V obchodech je skoro stejné zboží a výškové budovy vypadají stejně. V čem je tedy ten podstatný rozdíl, jak pochopit a vcítit se do situace člověka, který se zúčastnil pohřbu Alexeje Navalného i s rizikem důsledků, které to pro něj bude mít?

Ostře sledované pohřby: Totalitní vládci se svých oponentů bojí i po jejich smrti

Do jak absurdních situací se občané komunistického Československa dostávali v případě, že se chtěli například sejít s politiky ze svobodného světa, názorně ukazuje průběh návštěvy dvou prvních náměstků ministrů zahraničních věcí  USA a Velké Británie Johna Whiteheada, resp. Timothy Rentona v únoru 1987 v Praze.

První informaci o připravovaném setkání disidentů s oběma politiky zachytil odposlech v bytě Petra Uhla 29. ledna. Uhl hovořil s Václavem Malým o pobytu obou politiků v Praze, o den později zachytil prostorový odposlech v bytě Jiřího Rumla informaci, že osoba s křestním jménem Míla má tlumočit při setkání s oběma politiky.

Estébáci obvykle parkovali přímo před vchodem domu, a když střežený člověk vyšel ven, šli několik kroků za ním, případně ho zastavili a vyhrožovali mu

Druhý den navštívil Jiří Ruml Petra Uhla a hovořili o předpokládaných opatřeních StB. Ta vytvořila koordinační štáb, jehož úkolem bylo zabránit opozici sejít se s britským a americkým politikem. Devět lidí zahrnula do tzv. otevřeného sledování, tedy hlídání konkrétního člověka způsobem, který jej měl odradit od jakékoli další činnosti.

sinfin.digital