Možnost změny pohlaví i u batolat? Německo se touto cestou již vydalo, Česko si ještě může vybrat

Po včerejším rozhodnutí českého Ústavního soudu o právu na změnu pohlaví bez operace se v Česku nutně bude muset změnit legislativa. Otázkou ovšem zůstává, jakým směrem. Zatímco v sousedním Německu vedla liberalizace „práva na pohlaví“ dokonce k tomu, že rodiče mohou změnit úřední pohlaví u novorozenců a batolat, Británie začíná v liberalizaci stejných práv výrazně brzdit. A bude tedy záležet na českých zákonodárcích, k jakému ze „západních modelů“ se nakonec přikloní.

Po rozhodnutí Ústavního soudu ČR je zatím jistá pouze jedna věc – na základě soudního nálezu musí čeští zákonodárci přijmout do poloviny příštího roku takovou zákonnou úpravu, která umožní lidem úřední změnu pohlaví, aniž by museli podstoupit operaci pohlavních orgánů. 

Česko tak podle vyjádření mnoha sexuologů následuje řadu zemí (zejména ze západní Evropy), které toto humánní opatření přijaly už dříve. A stejnou normu doporučil i Evropský soud pro lidská práva.

Už se ale tolik nemluví o tom, že tam, kde bylo lidem nejprve přiznáno právo na změnu pohlaví bez operace, se celkem logicky legislativní proces nezastavil, ale začal se posouvat směrem k ještě větší liberalizaci práv trans lidí. A to včetně dětí.

Důkazem je nedávné schválení zákona o sebeurčení v Německu. Právo na změnu pohlaví bez operace, které českým transsexuálům přiznal Ústavní soud, mají Němci už poměrně dávno. Se schválením zákona o sebeurčení k tomu ale přibyla možnost této změny i bez psychologického posudku, tedy pouze na základě vlastního uvážení. Což bude mít řadu konkrétních důsledků například ve změnách provozu věznic, škol a další zařízení.

Z Německa se stane země, kde si každý určí pohlaví sám. Co to bude znamenat třeba v sauně nebo ve vězení?

Děti si mohou měnit pohlaví od pěti let, pokud o to zažádají s jejich souhlasem rodiče. Po dosažení čtrnáctého roku pak může o stejnou změnu požádat teenager sám. Stačí mu k tomu souhlas rodičů – když ho ale nedostane, může v případě sporu s rodiči rozhodnout v jeho prospěch rodinný soud.

Německý Advokátní servis ale přináší informaci i o tom, že změnit se může v rámci nového zákona pohlaví dokonce i u novorozence. „Přestože zákon obsahuje pojem ‚sebeurčení‘ (Selbstbestimmung), rodiče nově narozené biologické holčičky ji mohou zaregistrovat jako ‚chlapce‘, a naopak. Po pěti letech převýchovy na pravděpodobně nesprávné pohlaví by mohla dívka podstoupit změnu pohlaví, aby se stala tím, čím je: dívkou,“ stojí v doslovném překladu Advokátní servisu.

Protože možnost změny pohlavní identity u dětí, které ještě neumějí mluvit, je zjevně značně diskutabilní a kontroverzní, ověřilo si INFO.CZ tuto informaci raději přímo na německém ministerstvu spravedlnosti. A mluvčí ministerstva ji potvrdil.

sinfin.digital