Na České zemědělské univerzitě možná zabránili neštěstí: V bezpečnosti jsme nejlepší, říká její kvestor

Některé české vysoké školy věnovaly zvýšenou pozornost bezpečnosti již před útokem na FF UK. Vyniká mezi nimi Česká zemědělská univerzita (ČZU). Dík moderním systémům, smysluplně nastaveným opatřením a lidem všímavým k okolí „hasí požáry“ v zárodku.

Kampus České zemědělské univerzity v pražském Suchdole, který je svým způsobem městem ve městě s dvaceti tisíci „obyvateli“, ukazuje, jak má vypadat moderní a kvalitně zabezpečená škola.

„Na ČZU se před zhruba šesti lety potkala parta lidí, které bezpečnost zajímala, pohybovali se v různých bezpečnostních složkách a přinesli své know-how sem. To byla v začátcích naše obrovská výhoda,“ říká kvestor ČZU Jakub Kleindienst. „Na běžnou bezpečnostní agendu jsme byli velmi nadstandardně připraveni. Troufám si tvrdit, že jsme nejlepší mezi českými vysokými školami.“

V rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, jak fungují kontrolní mechanismy a preventivní opatření i jaká je současná bezpečnostní situace.

Jaká konkrétní bezpečnostní opatření fungují na ČZU?

Platíme vyškolenou ostrahu čítající 16 lidí, což rozhodně není standardem, protože je skutečně drahá. Před třemi lety vyšla na 135 korun za hodinu, dnes je to klidně 300. Navíc to moc lidí nechce dělat, i kvůli riziku. Podíl trestné a obecně násilné činnosti narůstá a zároveň čím dál tím méně lidí chce jít do těchto konfliktů.

Ale není to jen ostraha. Jsou tu stovky kamer a další systémy, které areál chrání. Jsme schopni podezřelou osobu vysledovat v řádu desítek vteřin a zjistit, kde se pohybuje. To vše s sebou ale nese i potřebu, aby ti, kdo se v areálu pohybují, byli ochotni oznamovat podezřelé osoby a chování. Jak studenti, tak zaměstnanci, kteří by měli být schopni rozlišit nestandardní chování.

Každý týden dojde minimálně k jednomu incidentu, který má charakter trestného činu

Už jste nějaké nestandardní chování zachytili?

Zachytili, a zachytáváme jich hodně. Každý týden se stane minimálně jeden incident, který má charakter trestného činu, a několik činů na úrovni přestupku – jako koneckonců v každém podobně lidnatém městě.

Nemáme naštěstí žádné vraždy ani pokusy o vraždy, ale dochází k různým potyčkám, které mohou vyústit v ublížení na zdraví. Studenti jsou divocí – když se někdo napije nebo požije jinou návykovou látku, bývá občas nekontrolovatelný. Nejvíc trestných činů je ale na majetkové úrovni.

Kdyby došlo k podobnému činu jako loni v prosinci na filosofické fakultě, zvládli byste to „lépe“?

Určitě ne. To říkám s plným vědomím toho, že jsme dopodrobna obeznámeni se situací, která tam nastala, i s průběhem zásahu. Takovéto události, kdy se jednotlivec rozhodne uškodit společnosti takhle brutálním způsobem, se v podstatě nedá zabránit – nikdy a nikde. 

I kdybychom tady měli bezpečnostní rámy a oplocený areál, je minimální pravděpodobnost, že bychom takovýto případ zachytili.

Obludné ticho: Střelba na FF UK začíná „zapáchat“ nahlas

Vy jste ale dokázali vytipovat jednu potenciálně patologickou situaci předem...

Těch případů je několik – za poslední dobu jsme zabránili dvěma aktivním, již konaným sebevraždám. Oba aktéři přežili, byť se závěrem v nemocnici na jednotkách intenzivní péče. V jednom případě jsme pak měli velkou obavu, že by se jeden ze studentů rád zbavil nejen vlastního života, ale ještě by i rád někoho vzal s sebou. Toho jsme naštěstí ve spolupráci s policií včas dostihli a pomohli mu, aby se to nestalo.

To se stalo kdy?

Všechny tyto tři události se staly od ledna letošního roku. Opravdu je znát tlak na společnost a v našich statistikách zaznamenáváme obrovský nárůst incidentů, ať už jsou to běžné přestupky, strkanice nebo události tohoto typu. To napětí ve společnosti je znatelné.

Apelujeme na studenty, aby si všímali svých přátel, známých a lidí ve svém okolí. Zpočátku drobná změna chování může vést k fatálnímu činu.

Jakým způsobem se dají tyto události ošetřit preventivně?

Po prosincové události na FF UK ministerstvo školství svolalo velkou pracovní skupinu, jejíž jsme součástí a zároveň nám MŠMT byla určena role koordinátora vyplývající z dosavadní dobré praxe řešení bezpečnosti na ČZU. Ta velká pracovní skupina se rozdělila na čtyři pracovní podskupiny, které postihují jednotlivé oblasti bezpečnosti: kyberbezpečnost, fyzickou bezpečnost, psychologickou prevenci a první pomoc.

Pro fungování bezpečnostního komfortu jsou nadmíru důležité všechny tyto složky. Nejen u nás na univerzitě, ale obecně pro společnost. Aby se lidé cítili dobře a aby se dalo předcházet některým událostem. Tím, že jsme takhle komplexně uvažovali už několik posledních let, se nám některé atributy již podařilo sem na univerzitu začlenit. Přesto si myslím, že jsme někde na 50 % toho, co by bylo ideální.

sinfin.digital