Odchod z vlády? Prosazujeme zásadní opatření pro budoucnost země, říká Richterová z Pirátů

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a vlivná členka Pirátské strany Olga Richterová v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ popisuje, jak se chce její strana vypořádat s debaklem ve volbách do Evropského parlamentu a jak se z něj musí poučit tak, aby Piráti uspěli příští rok ve sněmovních volbách. Na případný odchod z vlády ani vzdáleně nepomýšlí. Naopak: Piráti podle ní musí voličům doručit informaci o tom, co vše prospěšného ve vládě prosadili.

Pamatujete si ještě ten pocit, když jste naposledy vyhráli nebo uspěli ve volbách?

Já jsem člověk, kterému záleží na této zemi, takže jsem třeba stále ráda za to, jakého máme prezidenta, že máme demokratickou vládu a že v ní můžeme prosazovat priority, které jsme voličům slíbili. To všechno spolu souvisí, a není to pocit, ale realita.

Každý den, kdy se dozvídám od různých lidí, co se pro ně zlepšilo, a co ještě chybí, mi dává zažít tu smysluplnost veřejné služby, jak beru politiku. To, že jsme prosadili řadu zlepšení, za mě třeba navýšení rodičáku, podporu bydlení, digitalizujeme a zkrátka posunujeme věci, na které dvacet let nikdo pořádně nesáhl, je realita.

Máme tři ministry a čtyři poslance, kteří vydají svou prací za mnohem víc. Jsme jediná liberální strana s čistým štítem, za kterou nestojí žádní kmotři, oligarchové ani zájmové skupiny, prostě nejdeme nikomu na ruku. Měli jsme stabilní podporu v průzkumech, v posledním průzkumu před volbami dvanáct procent. Důvody toho, proč volby dopadly, jak dopadly, si budeme vyhodnocovat.

Já myslel na Piráty…

Ale já takto odpověděla, protože je pro mě důležité, kam směřujeme jako celá společnost. A pokud jde o Piráty, my se velmi snažíme přispívat k tomu, aby naše země v budoucnu vypadala tak, že tady budou chtít žít naše děti.

A to je to, co mi vedle výsledků a podnětů od lidí pořád dává energii, stále znovu mi to připomíná důvod, proč jsme v politice. S myšlenkou, aby tato země fungovala co nejlépe, aby se tady co nejlépe žilo.

Vyjednáváme, prosazujeme a uvádíme v život zásadní opatření pro budoucnost této země.

Ale zároveň je pravda, že jste o víkendu prohráli už několikáté volby…

My vůbec nezastíráme, že se nám volby do Evropského parlamentu nepovedly. Je to budíček. O víkendu se kvůli tomu scházíme a v dalších týdnech budeme velmi do detailu a velmi poctivě řešit, co jsme udělali špatně. Ale my jedeme dál, pořád prosazujeme náš program.

Ve středu vláda schválila zákon Ivana Bartoše o podpoře bydlení, klíčovou normu, která tady dvacet let chyběla, o které se dvacet let jen mluvilo, zatímco role obcí v podpoře bydlení byla doposud určena jen půl větou v zákoně o obcích.

Připravovali jsme ji téměř šest let, z toho tři roky v opozici. A teď, po takové přípravě, ji společně s ministerstvem práce a dalšími resorty navrhujeme jako komplexní řešení pro až 1,6 milionu lidí ohrožených bytovou nouzí.

To je naprosto šílené číslo – každý šestý Čech nemá jistotu střechy nad hlavou. To znamená, že bydlí, ale nemá tu jistotu a žije s tím, že se ho může při nějaké krizovější situaci ztráta bydlení týkat.

Například samoživitelka, která nemá na kauci, když jí skončí smlouva a musí se stěhovat. Nebo nárůst počtu seniorů, kteří končí na ubytovnách. Nebo díry v podpoře pro mladé lidi odcházející například z dětských domovů, a vůbec pro mladé rodiny obecně.

Uvádím to jako jeden příklad z mnoha, aby bylo jasnější, jak jako strana fungujeme. Jsou tu zkrátka problémy, které třeba dvacet let nikdo systematičtěji neřešil, a my se snažíme ta řešení přinášet. Abychom jako společnost zvládli velké výzvy, které nás všechny čekají.

Jako další příklad mohu uvést zákon o insolvencích, který jsme schválili před několika týdny, a který teď míří do Senátu. Zase: je to obrovská věc. Pro těch asi čtyři sta tisíc lidí v dluhových pastech, které mnohdy vznikly v exekučním eldorádu minulosti, je to obrovská věc a šance se za 3,5 roku přísného splácení dostat do běžného života.

I pro věřitele jde o příležitost dostat splacenou alespoň poměrnou část dluhu, když jsou v pořadí pohledávek přihlášeni později a v exekucích se tak na ně vůbec nedostává. Navíc zpřísňujeme pojistky, aby se vše co nejlépe kontrolovalo. Podle NERVu tato reforma přinese zhruba 5 až 12 miliard korun ročně do veřejných rozpočtů. Návrh byl i součástí pirátského ekonomického plánu Republika v pohybu.

A také to jsou velké a zásadní věci. Oba zákony řeší dlouhé roky identifikované problémy této země týkající se v souvislostech milionů lidí: zadlužení a bydlení. A my jsme se zasadili o jejich systémová řešení. Vyjednáváme, prosazujeme a uvádíme v život zásadní opatření pro budoucnost této země.

Přísaha má našlápnuto být žádanou nevěstou. Po podzimních volbách se mohou dít velké věci

sinfin.digital