Aféra Liglassu vrcholí. Peníze pro Rusy nezaplatil, šéf firmy přijel mlžit před novináři

18. 09. 2017 • 10:48

Spolumajitel firmy Liglass Trading Michael Smelík po týdnech mlčení poprvé promluvil o aféře se zakázkou na dostavbu elektráren v Kyrgyzstánu. Vystoupil tam na tiskové konferenci a označil se za oběť mediální kampaně. Uvedl, že chce projekt dokončit, ovšem klíčové otázky nechal otevřené. Liglass má do zítra zaplatit 37 milionů dolarů, tedy částku, kterou má Kyrgyzstán vyplatit z projektu ruskou společnost RusHydro. Smelík tajemně uvedl, že přijel, aby situaci „stabilizoval“ a naznačil, že peníze v termínu nesloží.

Máme zkušenosti, peníze a vše spělo k dobrému konci nebýt negativní kampaně – tak zní obhajoba Smelíka, který těsně před klíčovým termínem vystoupil před novináři v Kyrgyzstánu. Do finančních záležitostí přitom odmítal detailněji vstupovat, naznačil ale, že klíčovou čásku nezaplatí, jak INFO.CZ v uplynulých týdnech opakovaně informovalo.

Nekonečné lhůty

Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev oznámil, že Liglass požádal o prodloužení lhůty, ve které má 37 milionů dolarů zaplatit. Termín měl vypršet v úterý. Vláda o tomto požadavku údajně stále jedná.

Smelík staví svoji obhajobu na tom, že Liglass v tendru vyhrál dostavbu deseti menších elektráren. Kaskáda na řece Naryn podle něj nebyla součástí soutěže a Liglass prý na její výstavbu přistoupil, aby ukázal, že chce v zemi dlouhodobě investovat. Právě kolem tohoto vodního díla se točí celá kauza.

Kyrgyzská vláda totiž narynskou kaskádu odebrala ruské společnosti RusHydro a po nestandardním lobbingu z Hradu ji přiklepla Liglassu. Součástí smlouvy bylo, že vláda ruskou společnost vyplatí 37 miliony dolarů, které měl do dnes nebo do úterý zaplatit právě Liglass. Vše nasvědčuje tomu, že se tak nestalo.

„Vyhráli jsme tendr na deset malých elektráren, ale dva měsíce se řeší Naryn, který nebyl součástí,“ uvedl Smelík. „Jestli chcete Naryn soutěžit, soutěžte si ho, my se znovu přihlásíme, máme velkou šanci vyhrát,“ naznačil poté, že projekt považuje momentálně za padlý.

Smelík se přesto vyhýbal odpovědi na otázku, jak je to se zmíněnou částkou. Nechtěl zabíhat do detailů s odůvodněním, že je v zemi, aby situaci „řešil a stabilizoval“.  „V současné době není možné se o této věci vůbec bavit. Nebudeme vám říkat konkrétní věci, všechny konkrétní věci padnou na rozhovorech s našimi partnery,“ utnul dotazy.

Smelík se většinu času soustředil na popis dění v uplynulých měsících. Líčil se jako oběť intenzivní negativní kampaně. Popisoval, jak podle něj někteří novináři a aktivisté v Kyrgyzstánu i v Česku záměrně šířili nepravdy a vytvářeli o firmě negativní obrázek. „Nikdy jsem nebyl vyšetřován, nikdy jsem nebyl odsouzen. Jsem bezúhonný člověk a žádná z mých firem nikdy neměla problém se zákonem,“ obhajoval se Smelík.

Podnikatel přiznal, že se v uplynulých měsících dostal v souvislosti s děním v Kyrgyzstánu do potíží. „Tento mediální marast, který se kolem nás spustil, měl za důsledek jedno. Novináři nebo lidé, o kterých jsme zde mluvili, přímo kontaktovali naše obchodní partnery a banky a v konečném důsledku se stalo toto: Barclays v Londýně nám vypověděla spoluúčast kvůli reputačnímu riziku, moje banka v ČR, kde jsem VIP klientem, mi dala speciální režim dohledu nad finančními toky,“ uvedl Smelík.

Šéf Liglassu rovněž odmítl, že by vyhrál na základě nestandardního lobbingu, protekce nebo úplatků. O regulérnosti zakázky začaly panovat pochybnosti poté, co se ukázalo, jak nezvykle v ní jednali prezidentův kancléř Vratislav Mynář i prezident Zeman osobně.Za poměrně neznámou firmu s nepřesvědčivými hospodářskými výsledky se aktivně přimlouvali mimo jiné dopisem plným chyb. „Žádné doporučení našich nebo vašich vládních činitelů na to nemohlo mít žádný vliv,“ odmítl dnes podezření Smelík. Na tendr podle něj dohlíželo 40 nezávislých hodnotitelů a proběhl zcela regulérně.