Nikoho jsem neobešel, říká pro INFO.CZ náměstek, kterého Mládek nařkl kvůli ostudě s Liglassem

13. 09. 2017 • 14:00

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (v resortu za ČSSD) tvrdí, že nevěděl o údajném doporučujícím dopisu pro firmu Liglass Trading. Serveru Neovlivni.cz sdělil, že ho jeho náměstek Vladimír Bärtl obešel. Na dopis se odvolával kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář, když za společnost lobboval v Kyrgyzstánu. Ve skutečnosti ale žádný takový dokument zřejmě neexistuje, resort jen sepsal standardní text na žádost firmy. „Tehdejšího ministra Mládka jsem nijak neobešel,“ uvedl ve vyjádření pro INFO.CZ Vladimír Bärtl. 

„O celém příběhu jsem se dozvěděl až z médií. Kdybych byl v té době ještě ministrem, musel bych to řešit. Mé odvolání ale má i své výhody. Třeba tu, že kauzu Liglass Trading řešit nemusím,“ řekl webu Mládek, který ve funkci skončil na přelomu února a března.

Mládek na vysvětlenou odkázal na služební zákon, podle něhož prohřešky úředníků neprojednávají ministři sami, ale řeší je takzvaný prošetřovatel. Reakci ministerstva se webu získat nepodařilo, není tak zřejmé, jestli Bärtlovo jednání řeší Mládkův nástupce Jiří Havlíček. Před časem si s ním případ osobně vyříkal, ke kázeňskému potrestání jej ale nepředal.

Bärtl odmítá, že by jednal za zády svého bývalého šéfa. „Tehdejšího ministra Mládka jsem nijak neobešel, i tehdy bylo běžnou praxí vystavovat obecné doporučující dopisy na úrovni náměstka. V letech 2015-2017 jich bylo různými náměstky MPO podepsáno cca 20, dalších cca 20 bylo pak vystaveno přímo ministrem,“ řekl náměstek pro INFO.CZ.

Bärtl loni v srpnu sepsal na žádost majitele Liglassu Michaela Smelíka obecný dopis. Jedná se spíše o formu propagace, kterou úřad obyčejně pomáhá českým podnikům. Podle náměstka nešlo o doporučení, na základě kterého by měl Hrad jednat, jak to líčil prezidentský kancléř Vratislav Mynář. Ten totiž následně loboval za neznámou firmu v Kyrgyzstánu pomocí dopisu, který byl plný chyb. Později vyšlo najevo, že Liglass v zemi vychvaloval i prezident Zeman při setkání se svým tamním protějškem. Neznámá malá firma s minimálními zkušenostmi a špatnými hospodářskými výsledky následně získala obří zakázku na dostavbu hydroelektráren. Varování kyrgyzských diplomatů na tom nic nezměnilo.

Velkou roli sehrála právě podpora Hradu. Mynář tvrdil, že si firmu nechal prověřit na Ministerstvo průmyslu a obchodu, to ale odmítá, že by kancléři poskytlo nějaké dokumenty. Podle neoficiálních informací řešil Mynář případ osobně s Bärtlem. „Lež. A víte, že lež má krátké nohy,“ odepsal Mynář na dotaz Neovlivni.cz.

Aby mohl Liglass v projektu na stavbu vodních elektráren pokračovat, musí vyplatit ruskou firmu RusHydro. Částku 37 milionů dolarů, tedy přes 800 milionů korun, měl podle informací INFO.CZ poslat do 21. srpna. To se ale nestalo.

Kyrgyzští politici mluvili také o termínu 18. září. Premiér Sapar Isakov uvedl datum 15. září. Ruská společnost už oznámila, že pokus Liglass nezaplatí, bude věc řešit mezinárodní arbitráží. Majitel firmy Smelík se stáhnul z veřejného života a celou kauzu nekomentuje.