Burzovní všehomír je pryč. Investory děsí krvavé zítřky a Rusové za to nemohou

Investoři hledí vpřed s hrůzou v očích. Neuróza na trzích je teď nejsilnější za zhruba poslední rok a vyhlídky se jen horší. Alespoň tak praví index strachu VIX odrážející hrozbu tržního propadu, který momentálně atakuje úrovně z přelomu let 2020 a 2021, kdy vrcholila doposud nejsilnější vlna pandemie. Důvodů je hned několik, vznikl z nich toxický tržní koktejl.

„Vysoké akciové valuace jsou pod tlakem, dochází ke korekci dřívějšího všeobecného optimismu a stojí za tím zejména inflace a obrat měnové politiky v kombinaci se slabším ekonomickým výhledem,“ vysvětluje analytik Patria Finance Tomáš Vlk s tím, že hrozba rusko-ukrajinského konfliktu vyvolává jen malou část skepse investorů na západních trzích.

„Trhy mohou v nejbližších týdnech hledat dno, ale zatím je brzy na to výrazně sázet, protože hrozí další propady,“ dodává Vlk.

Světové akciové trhy jen do začátku tohoto týdne přišly v průměru o bezmála sedm procent. O více než osm procent přitom oslabila Wall Street, relativně odolnější se letos se zhruba pětiprocentním propadem ukázaly akcie na starém kontinentu.

sinfin.digital