České ekonomice se bude dařit i v roce 2017. Začnou ale růst ceny

ČTK

Růst české ekonomiky byl měl příští rok mírně zrychlit na 2,6 procenta z letošních 2,5 procenta. Zároveň by měla ještě více klesnout míra nezaměstnanosti, což by mělo být doprovázeno růstem platů a mezd. Inflace by měla rovněž růst a přiblížit se hranici dvou procent. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

"Vývoj ekonomiky by měl zůstat v příštím roce příznivý a ekonomická aktivita by měla ve srovnání s letošním rokem dále mírně zrychlit. Ekonomika bude tažena zejména příznivou spotřebou domácností, které profitují z vývoje na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti poklesla k nejnižším úrovním za posledních 20 let," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Inflace by se podle něj měla dostat na počátku roku dokonce až nad dvě procenta, což by mělo umožnit ČNB ukončit režim devizových intervencí kolem poloviny příštího roku.

V roce 2017 by se přitom měl růst ekonomiky podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka opírat především o domácí poptávku. "Pokles nezaměstnanosti již patrně bude limitovaný, nicméně další akcelerace růstu mezd by měla pomoci udržet tříprocentní tempo růstu spotřeby domácností. Vzhledem k již přijatým opatřením a schválenému státnímu rozpočtu lze očekávat, že růst spotřeby domácností bude o něco rychlejší než v roce 2016," uvedl.

Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Podívejte se, kolik jste za Vánoce zaplatili za socialismu

sinfin.digital