Česku chybí půl milionu zaměstnanců. Je to limit, kvůli kterému nemůžeme dohnat ztráty z pandemie, tvrdí Prouza

V české ekonomice chybí až půl milionu zaměstnanců, říká pro INFO.CZ viceprezident Hospodářské Komory Tomáš Prouza s tím, že nedostatek lidí bude mít vliv na rychlost hospodářského zotavení. Na jednu stranu nás tak může těšit nejnižší míra nezaměstnanosti v Evropské unii (3,1 procenta), na straně druhé se může počet neobsazených pracovních míst již brzy stát pořádným bolehlavem.

Na vážnost problému v posledních měsících ukazuje průzkum za průzkumem. Tak namátkou: podle červnových dat Hospodářské komory se ukazuje, že problémy se sháněním vhodných zaměstnanců má až 96 procent tuzemských firem. To ostatně potvrzuje i další studie, nyní od personální agentury Manpower. Podle ní je dnes na trhu největší nedostatek vhodných zaměstnanců za posledních patnáct let.

Nerovnováhu systému dokládají i data. Zatímco MPSV na začátku léta eviduje asi 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, úřady práce nabízejí necelých 340 tisíc pracovních míst. Situace se tak paradoxně vrací do předcovidových časů, kdy měla většina zaměstnavatelů problémy najít a udržet zaměstnance.

„Odhadem v Česku chybí okolo 500 tisíc zaměstnanců a jejich nedostatek je nyní hlavním důvodem pomalejšího ekonomického oživení Česka,“ vysvětluje pro INFO.CZ viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. „Průmysl jede na plné obrátky, aktuální využití kapacit českého průmyslu na 88 % je nejvyšší za posledních 13 let. Ale právě nedostatek lidí spolu s nedostatkem dílů v autoprůmyslu jsou limitem, kvůli kterému už nemůžeme růst rychleji a dohnat ztráty posledního roku a půl.“

Jednou z cest, jak český pracovní trh narovnat, je podle ekonomů výrazněji ho otevřít zahraničním zaměstnancům, kteří se vlivem pandemie často navrátili zpět do své vlasti. Jenže občas to vypadá, že politická agenda současné vlády je přesně opačná – a to ani není před volbami třeba strašit migranty. Například podle nedávného legislativního návrhu ministryně práce Jany Maláčové mohly společnosti s více než desetinou agenturních pracovníků, což jsou velmi často právě cizinci, čelit až dvoumilionovým pokutám.

sinfin.digital