Český miliardář má plán, jak zastavit koronavirus a nepoškodit ekonomiku. Trval by jen 10 dní

HalfPageAd-1

Michal Půr

14. 03. 2020 • 08:42

Jeden z nejmladších českých miliardářů Jan Barta přišel s plánem, který by měl českou ekonomiku uchránit od větších škod kvůli koronaviru a počet nakažených by zastavil na čísle 1000, zatímco mrtvých by bylo 20. Barta přitom není v této oblasti neznámou a stojí za vznikem konsorcia technologických firem, které nabídly státu s opatřeními proti nákaze pomoc. Podnikatel už svoje nápady zaslal vládě, přičemž email zveřejnil na svém blogu.

Mobile-rectangle-3

Barta vládu chválí za současná opatření, ale upozorňuje, že Česko nemůže zavádět mimořádně přesná opatření po vzoru Jižní Koreje či Singapuru, protože nemá dostatek zdravotnického materiálu, testů a nemá ani kompetentní státní správu. Plán českého miliardáře jde ovšem mnohem dál, než jde ten české vlády. Počítá mimo jiné i se zákazem vycházení.

„V Praze a ve všech místech, kde máme v tuto chvíli potvrzené případy, nebo místa, kam vás navede trasování kontaktu nakažených, s okamžitou platností na 10 dní nařiďte zákaz vycházení (kromě nákupu potravin, léků a cest k lékaři) a na 10 dní uzavřete všechny restaurace, úřady, banky, kanceláře a podobně,“ uvádí Barta.

Je klidně možné, že premiér Andrej Babiš a jeho ministři dopis skutečně četli, protože v noci z pátku na sobotu uzavřeli restaurace a další provozovny. Barta nicméně jde ještě mnohem dál. Od 10:00 do 12:00 navrhuje prodejny potravin a lékáren otevřít pouze pro důchodce. Lidé by se pak podle něj v zasažených oblastech mohli pohybovat pouze prostřednictvím alternativních taxi služeb.

„Za těchto 10 dní vyplave na povrch v podstatě 95 procent všech případů, které jsou v tuto chvíli nakažení, ale ještě nejsou odhaleni. Během těchto 10 dní všechny tyto lidi „pochytáte“ a dáte je do karantény (doporučuji každému případu nasadit policejní hlídání),“ dodává Barta s tím, že počet nakažených by se tak zastavil na zhruba 1000 a 20 lidí by zemřelo.

Výhodou Bartova plánu má být skutečnost, že sice zastaví život zhruba v jedné třetině Česka, ale bude trvat jen 10 dní, přičemž za tři neděle bude možné drtivou většinu opatření zrušit. Za jedinou výjimku český miliardář považuje uzavření hranic, které odhaduje až na tři měsíce.

SDÍLET

Billboard-bottom-1