Dobrý rok pro e-shopy. Češi v nich utratili skoro 100 miliard

Češi utrácejí čím dál víc a je to znát i na tržbách e-shopů. Loni v nich zákazníci nechali 98 miliard korun, meziročně o 21 procent víc. Obrat trhu vzrostl i díky úspěšnému předvánočnímu období. O svátcích navíc e-shopům přihrál zákazníky zákon, který uzavřel velká obchodní centra.

Podíl online obchodů na celkových maloobchodních tržbách stoupl na 9,5 procenta. Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která letos čeká prolomení hranice 100 miliard korun. Na rychlý růst tohoto segmentu trhu ale nestíhají reagovat dopravci, kterým schází řidiči. 

„Nenahraditelné ztráty.“ Obchodníci počítají, o kolik je připravil zákaz prodeje

O Vánocích se dařilo především prodejům hraček, sportovního vybavení či oblečení. „Celoročně nejvíce rostly on-line prodeje potravin," dodal Vetyška.

Loni pokračovalo prolínání internetového a kamenného prodeje. E-shopy otevíraly další výdejny či prodejny v souladu s tím, jak zákazníci preferují osobní odběr. Internetové obchody rovněž navyšují skladové kapacity a vylepšují technické zázemí.

Exkluzivně: Předčasný vánoční dárek pro e-shopy. Babiš je chce vyjmout z EET

Podle asociace se s růstem e-commerce hůře vyrovnávají dopravci, kterým se v období Vánoc často nedařilo plnit avizované termíny. „Společnosti doručující balíky narazily na nedostatek řidičů a musely řešit velké problémy při dodání objednaného zboží. Věříme, že je to pro ně výzva pro rok 2017 a že letošní Vánoce dopadnou o dost lépe. Během Vánoc 2016, bohužel, panovala se službami některých dopravců nespokojenost jak mezi obchodníky, tak i zákazníky," uvedl Vetyška.

SDÍLET
sinfin.digital