Doprava budoucnosti v Česku. Američané chtějí spojit Prahu a Brno potrubím

Kristína Paulenková

Chce změnit způsob, jakým uvažujeme nad dopravou. Dirk Ahlborn je výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Hyperloop Transportation Technologies. „Cítíme se spíš jako hnutí,“ řekl na investičním summitu v Bratislavě. U našich východních sousedů by se díky němu mohla psát historie dopravy. Bratislava je jedním z měst, kde se vedou vážná jednání ohledně vybudování dráhy. A uvažuje se také o Česku. Podrobnosti Ahlborn prozradil v rozhovoru pro Info.cz.

Co je hyperloop?

Jedná se o koncept vysokorychlostního dopravního prostředku, který navrhl známý vizionář Elon Musk. Je to kapsle urychlovaná elektrickými motory uvnitř nadzemního potrubí, ve kterém je snížený tlak. V porovnání se současným konceptem dopravy působí trochu jako sci-fi – jako prostředek vypůjčený třeba od autorů známého seriálu Futurama.

Takové cestování by bylo nejen nesmírně rychlé, ale také ekologické. Tubus by měl být pokrytý solárními panely.

Technologie nová není, podle Ahlborna je ale projekt unikátní a také málo nákladný. „Třeba metro v Los Angeles vydělává 76 centů za zákazníka a 2,5 dolaru platí vláda. A například v New Yorku přichází ročně o 2,2 miliardy dolarů. Německo dotuje železnice ročně 22 miliardami dolarů,“ vysvětlil.

Hyperloop využívá alternativní energii a nepotřebuje jí moc. Cestování by podle Ahlborna mohlo být nesmírně levné. Vidí mimo jiné více prostoru pro reklamu. Jeho firma je připravená stavět a o dráze jedná také v Česku, i když Ahlborn raději nechce prozrazovat detaily.

Myslíte si, že hyperloop nahradí tradiční dopravní prostředky, jako jsou vlaky či autobusy?

Ty už fungují, takže to není tak, že je ze dne na den nahradíme, to by nedávalo smysl. Ale vzniknou nové typy infrastruktury. Jedním z hlavních východisek je, že na celém světě neexistuje žádná železnice nebo metro, které opravdu vydělává peníze. Všechny fungují díky vládním dotacím a ve skutečnosti prodělávají. My chceme postavit alternativu, která peníze dokáže vydělat.

A není to příliš optimistické myslet si, že zrovna to vaše řešení bude ty peníze vydělávat?

Dirk Ahlborn na Tatra Summit 2016
sinfin.digital