Liglassu dochází čas, který má na vyplacení Rusů. Ti už chystají arbitráž a žaloby

lup

Poprask kolem zakázky pro českou firmu Liglass, která po neprůhledné přímluvě Hradu získala zakázku na dostavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, utichl. Celá kauza se ale ve skutečnosti rychle blíží k rozuzlení. Společnost, která v Česku i v asijské zemi vzbuzuje pochybnosti, stále nevyplatila z projektu ruskou firmu RusHydro – čas na to má zřejmě do 18. září. Rusové mezitím zbrojí na mezinárodní arbitráž a jsou připraveni podávat žaloby.

Do klíčového data zbývají necelé dva týdny a vztahy mezi aktéry příběhu jsou zřejmě na bodu mrazu. Ve zkratce: nikdo s nikým nemluví. Liglass podle informací z konce srpna stále nezahájil rozhovory s Rusy ohledně převzetí projektu. A RusHydro podle agentury TASS nedokáže najít shodu s vládou v Kyrgyzstánu.

Pochybností přibývá. Prezidentská kancelář žádné doporučení pro Liglass neměla

Jak uvedl TASS s odkazem na šéfa ruské firmy, RusHydro se proto rozhlíží po konzultantech, kteří by pomohli s mezinárodní arbitráží. Společnost už nevěří, že by kdy viděla nějaké peníze od české firmy, a chce od Kyrgyzstánu náhradu svých nákladů v plné výši. Jednat se podle odhadů má o zhruba 36 milionů dolarů a společnost upozorňuje, že je připravená k žalobám.

Právě obdobnou částku – konkrétně se mluvilo o 37 milionech dolarů, tedy víc než 800 milionech korun – má společnosti RusHydro vyplatit firma Liglass za to, že její roli v projektu převezme. Čas na to má do 18. září, jak uvedli kyrgyzští novináři s odkazem na vládní kruhy.

RusHydro již dříve upozorňovala, že nikdy nenaznačila, že by z dostavby elektráren chtěla couvnout. Mezivládní dohodu o výstavbě a provozu kaskády podle ní jednostranně porušil Kyrgyzstán.

Kmoníček je u Zemana na černé listině. Prezident mu vyčítá, že ho nedostal k Trumpovi

Spor o zakázku se stal v Kyrgyzstánu předmětem politického boje a budí pochybnosti stejně jako v České republice. Jak postupně vyšlo najevo, Liglass nemá s podobnými projekty zkušenosti a jeho hospodářské výsledky zcela neodpovídají objemu zakázky.

Přesto firma dostala nestandardní přímluvu z Hradu, který za ni lobboval na všech frontách – ať už to byl přímo prezident Zeman při schůzce se svým kyrgyzským protějškem nebo jeho kancléř Mynář, který do Kyrgyzstánu poslal dopis plný chyb.

3556633:article:true:true:true

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

Majitel společnosti Michael Smelík veškeré pochybnosti opakovaně odmítal. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů a víc než milion dolarů musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku. Smelík rovněž ujišťoval, že peníze na vyplacení ruské společnosti dokáže sehnat.

SDÍLET
sinfin.digital