Nechceme jen do jedné nemocnice, chceme být ve všech. Česká umělá inteligence pomáhá lékařům „lépe vidět“

Zakladatelé českého start-upu Carebot chtějí nastavit nový standard ve zdravotnictví. Jejich umělá inteligence totiž dokáže procházet snímky z rentgenu, CT i magnetické rezonance a hledat na nich různé nálezy, například i známky covidu, a znatelně tak pomoci lékařům. „Současné zdravotnictví je trochu jako film Jáchyme, hoď ho do stroje. Kdykoliv doktor neví, co danému pacientovi je, pošle ho na rentgen, CT nebo magnetickou rezonanci. A trend focení lidí bude neustále růst, stejně jako počet snímků, které je třeba zpracovat a vyhodnotit. Proto jsme přesvědčení, že podobné systémy umělé inteligence jako Carebot budou muset lékařům pomáhat, minimálně v tom prvotním vyhodnocení,“ říkají zakladatelé Daniel Kvak (DK) a Matěj Misař (MM). 

Jaký to je to pocit distruptovat české zdravotnictví?

MM: Kdybychom věděli, do čeho jdeme, tak jsme asi radši šli dělat tužky.

Proč?

MM: Potkáváme se s poměrně velkou regulací, než budeme moci být oficiálně nasazeni, tak musíme vyplnit řadu dokumentů a získat zdravotní certifikaci, která dokáže, zjednodušeně řečeno, že pomáháme a neubližujeme. Takovou certifikaci není vůbec jednoduché získat, zvlášť pro start-upy, i proto jsme do týmu přijali vlastní interní regulátory a specialistku, která nám s tím pomáhá. Aktuálně máme sepsanou téměř kompletní dokumentaci a přibližně za rok snad budeme mít i razítko, že budeme moci být nasazeni ve všech evropských nemocnicích.

Jste na to připraveni? 

DK: Máme hotové interní testy, nyní jdeme na první pilotní programy přímo do nemocnic.

MM: Carebot přitom pomáhá několika různým skupinám. Pro pacienty je největší výhoda v tom, že pokud si v jednu ráno zajdou na rentgen hrudníku do nějaké menší nemocnice na okraji republiky, mohou si být jistí, že kvalita vyšetření bude stejná, jako když si zajdou třeba do Motola. Carebot de facto zvyšuje standard péče a je jedno, pokud je například lékař, který snímky prohlíží, unavený nebo pokud mu na tom snímku náhodou něco uteče. To se klidně může stát, jsme jenom lidé.

Jinak řečeno, Carebot dokáže napravit chyby lékařů?

MM: My se na to díváme spíš pohledem systému, který je nastavený tak, že chyby jsou jeho nutnou součástí. Počet snímků, které radiolog musí vyhodnotit, každý rok výrazně roste o desítky procent a právě oni jsou na tom bití. Současné zdravotnictví je trochu jako film Jáchyme, hoď ho do stroje. Kdykoliv doktor neví, co danému pacientovi je, pošle ho na rentgen, CT nebo magnetickou rezonanci. A trend focení lidí bude neustále růst, stejně jako počet snímků, které je třeba zpracovat a vyhodnotit. Proto jsme přesvědčení, že podobné systémy umělé inteligence, jako je Carebot, budou muset lékařům pomáhat, minimálně v tom prvotním vyhodnocení.

Což bude zvyšovat efektivitu práce...

DK: Přesně tak. Můžeme jasně dokázat, že míru nepřesnosti při vyhodnocování snímků v současném zdravotním systému dokážeme významně snížit. To znamená, že dokážeme odhalit některé nálezy dříve a ušetřit nejen lidské životy, ale i peníze zdravotnímu systému. Neporovnáváme schopnosti radiologa a Carebota, ale radiologa a radiologa s Carebotem – a ty se liší poměrně významně. 

Podstatné je ale i to, že Carebot do velké míry přispívá k lepšímu workflow a zrychlení celého procesu. Lékařů je málo, snímků je víc než dost. Carebot dokáže pomoct.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co vše umí Carebot diagnostikovat?
  • Kde zakladatelé získali data na jeho vytrénování?
  • A jaké mají s aplikací cíle?
sinfin.digital