„Nesystémová, diskriminační, nicneřešící.“ Daň „z neočekávaného zisku“ nemá v běžném ekonomickém slovníku místo, říká Aleš Rod

Už více než měsíc naznačují vládní politici možnost zdanění „nadměrných zisků“ bank a energetických společností skrze novou tzv. Windfall tax. Podle ředitele Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Aleše Roda by se však jednalo o „nesystémové, diskriminační a nicneřešící“ opatření. „Určování hranice, jaký zisk je ještě v pořádku a jaký už je příliš, jde zcela proti mému ideovému i ekonomickému smýšlení,“ říká ekonom v rozhovoru pro INFO.CZ.  

Vláda zvažuje zavedení takzvané „Windfall tax“, tedy daně „z nadměrných zisků”. Jak se na to díváte pohledem ekonoma?

Za sebe jasně říkám: nic jako „neočekávaný“ či „mimořádný“ zisk nemá v běžném ekonomickém slovníku místo, stejně jako princip, že bychom měli nějaký nadměrný zisk „dodaňovat“, protože si jej daný podnikatel údajně „nezasloužil“. Určování hranice, jaký zisk je ještě v pořádku a jaký už je příliš, jde zcela proti mému ideovému i ekonomickému smýšlení, stejně jako symetrická debata o ztrátách.

Na druhou stranu je Česko ve složité situaci – válka na Ukrajině, rostoucí inflace i strukturální deficit státního rozpočtu jsou zásadní výzvy a já velmi oceňuji snahu vlády si tu současnou situaci nijak neulehčovat. To nejjednodušší, co by stát nyní mohl udělat, by bylo říct, že programové prohlášení kvůli válce neplatí, zvýšit daně, ospravedlnit si to mimořádnou situací a začít kupovat voliče. To se neděje, vláda si stále stojí za svým, stále říká, že bude škrtat, že nebude zvyšovat daně.

Upřímně, příliš škrtů od vlády v poslední době nevidíme a případná Windfall tax má slovo „daň“ obsaženo přímo ve svém názvu.

To je pravda, ale debaty probíhají. Stále platí, že současná fiskální situace je natolik tristní, že není možné ji ustát jen s tím, že tady nebo onde budeme chtít škrtnout pár desítek úřednických míst a zatvrzele se nebudeme bavit o žádné revizi daňového systému. Strukturální rozpočtový deficit je 220 miliard korun – a s tím je potřeba něco dělat.

Debaty o tom, zda to má být Windfall tax, zvýšení daně z příjmu právnických osob, nebo třeba vyšší dividenda z ČEZ – to je teoreticky na stole. Já z pozice ekonoma k tomu můžu maximálně nabízet postřehy člena NERV, ale co z toho se nakonec uskuteční, bude záviset na politickém rozhodnutí vlády.

Je Windfall tax pro ČEZ, případně pro ČEZ a banky, systémově správné řešení?

Není, vůbec. Ať zvažujete sektorovou, případně „Windfall“ daň, tak se jedná o nesystémové a diskriminační opatření, které vyvolává otázky, jak je možné vnímat právní prostředí v České republice. Navíc Windfall tax v zásadě nic nevyřeší, protože nepokryje strukturální deficit, a je podle všech současných indicií zaměřena na sektory, které jsou charakteristické nízkou elasticitou poptávky. To znamená, že v těchto sektorech je vysoká míra transferu daňového břemene na zákazníka.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké má Windfall tax nezamýšlené důsledky?
  • Vyberou politici tolik peněz, kolik slibují?
  • A jaké jsou zahraniční zkušenosti s touto daní?
sinfin.digital