Od zítřka už restauraci neudáte. Web pro nahlašování nevydaných účtenek EET končí

Finanční správa dnes, nejpozději do rána vypne internetovou stránku, na které mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Napsal to dnes server Aktuálně.cz, kterému to řekl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že uvažuje o zrušení webu.

„Web vypneme ještě dnes, nejpozději do rána," řekl serveru Janeček. Finanční správa v současnosti eviduje zhruba 2 100 oznámení o nevydání účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Restauratéři a hoteliéři podle údajů na serveru www.etrzby.cz odeslali do systému EET do pondělí 2. ledna, tedy za více než měsíc fungování evidence tržeb, zhruba 80,8 milionu účtenek.

„Zdražili a účtenku EET jsem nedostal.“ Proč lidé nahlašují nevydané účtenky?

Že přemýšlí o zrušení webu, o kterém média píšou jako o udavačském, Babiš řekl serveru Novinky.cz. „Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávali," doplnil ministr pro Aktuálně.cz. Kritici webu, mezi které patří i pravicová opozice, varovali před jeho zneužíváním k pomstě nebo v konkurenčním boji.

Do EET je zatím zapojeno 42 399 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET pro hotely a restaurace od loňského 1. prosince týkat zhruba 40 000 podnikatelů.

Ptačí chřipka v Česku. „Tutlání informací o úhynu ptáků nepomůže,“ apeluje Jurečka na chovatele

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání. Koaliční hnutí ANO a lidovci chtějí ve Sněmovně navrhnout úpravy zákona, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale věří tomu, že nebudou schváleny.

SDÍLET
sinfin.digital