Přežije dohoda TPP odchod USA? Roli Ameriky by mohla převzít Čína

11 zemí, které měly být spolu se Spojenými státy součástí transpacifické obchodní dohody, se Trumpovým odstoupením od TPP nenechalo vylekat. Podle řady zemí je škoda, aby několikaleté vyjednávání přišlo vniveč, a doufají, že se jim podaří ambiciózní dohodu zachránit. Austrálie a Nový Zéland už řekly, že chtějí pokračovat i bez Spojených států. Čína, která součástí TPP být neměla, slaví.  

Co slíbil, také splnil. Nový americký prezident se na účet Transpacifického partnerství (TPP) vyjadřoval kriticky už během své kampaně a včera své výroky o odstoupení od obchodní dohody proměnil ve skutečnost.

Ambiciózní dohoda, kterou Obamova administrativa po náročném několikaletém vyjednávání podepsala se zeměmi tichomořského regionu, měla zahrnovat dvanáct zemí: Spojené státy, Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile a Peru. Dohromady měly pokrývat 40 procent světové ekonomiky a vytvořit trh o téměř 800 milionech obyvatelích.

Trump zrušil dohodu mezi USA a Pacifikem. Měla pokrýt dvě pětiny světové ekonomiky

TPP bez USA

První na Trumpův krok reagovalo Mexiko, které už včera prohlásilo, že se pokusí se zbývajícími zeměmi TPP podepsat alespoň dvoustranné dohody. Austrálie nebo Nový Zéland však chtějí obchodní dohodu zachovat jako celek, tedy až na Spojené státy. Canberra už pro nový plán našla nové označení „TPP 12 minus one“.

„Vím, že proběhly rozhovory s Chile a Peru. Takže existuje poměrně velké množství zemí, které mají zájem zjistit, zda může TTP 12 minus one fungovat,“ řekl pro BBC australský ministr obchodu Steve Ciobo s tím, že hovořil také s Kanadou, Mexikem, Japonskem, Novým Zélandem, Singapurem a Malajsií.

Do spolupráce na novém TPP by podle něj mohly být zapojeny i další země. „Samozřejmě vím, že možný zájem vyjádřila Indonésie a byl by tu prostor také pro Čínu,“ dodal Ciobo.

5 výhod, o které USA přijdou po odstoupení od TPP

Čína jako nová Amerika

Právě Čína by mohla zaplnit volné místo po Spojených státech, které zde po Trumpově smetení TPP ze stolu zůstalo. Ve vyjednávání o Transpacifickém partnerství byla dosud mimo a obchodní dohoda pro ni představovala trn v oku. Pekingu především vadilo posílení přítomnosti Spojených států v regionu, které by v důsledku TPP zabraly až příliš velké místo na čínském písečku.

Čína tak má z Trumpova včerejšího exekučního příkazu nepochybně radost a pravděpodobně se bude snažit situace využít. Známky čínské snahy zaplnit vakuum po Spojených státech byly znatelné už během Světového ekonomického fóra v Davosu, kde vystoupil čínský prezident Si Ťin-pching.

Ten zde reagoval na dřívější Trumpovy výroky, které naznačovaly změnu kurzu směrem k protekcionistické politice. Si Ťin-pching zde obhajoval princip volného obchodu a Trumpovo směřování označil za „zamykání sebe sama v temné místnosti“. Poznámka čínského prezidenta nenechala pozorovatele na pochybách, že se Peking bude snažit posílit svou pozici v mezinárodním obchodě a zabrat místo vzniklé po Spojených státech.

Dolar slábne. Akcie v USA v reakci na Trumpova rozhodnutí klesají

Co na to ostatní státy?

Podobně jako Austrálie chce dohodu TPP vzkřísit také Nový Zéland. Tamní ministr obchodu Todd McClay očekává setkání ministrů jedenácti zemí v následujících měsících, aby rozhodli, co bude s načatým Transpacifickým partnerstvím dál. Oživení ambiciózního projektu však nepůjde bez Japonska, které představuje třetí největší ekonomiku světa. Ani Tokio nechce myšlenku TPP zcela opustit, doufá ale, že se mu podaří přesvědčit Trumpa, aby svůj postoj změnil.

„Věřím, že prezident Trump chápe význam svobodného a spravedlivého obchodu, takže bych se chtěl snažit ho přesvědčit o strategickém a ekonomickém významu obchodního paktu TPP,“ řekl během včerejšího parlamentního zasedání premiér Šinzó Abe.

Kontroverzní rozhodnutí. Trump zastavil financování potratů v zahraničí a najímání byrokratů

Naděje se nevzdává ani Vietnam

Záchrana TPP je klíčová především pro Vietnam, který měl z Transpacifického partnerství těžit nejvíc. Vietnamská ekonomika je totiž postavená na výrobě textilu a Hanoj měl sklízet výhody především díky snížení cel při vzájemném obchodu. 

I ve Vietnamu však převládají naděje a věří, že i bez TPP by vietnamský textilní nebo obuvnický průmysl zůstal konkurenceschopný a ekonomické integraci s okolními zeměmi chtějí pokračovat i v budoucnu. Zrušení TPP je však špatnou zprávou pro tamní dělníky, kteří často pracují v otřesných podmínkách. Právě TPP mělo nastavit společné standardy v oblasti ochrany práv zaměstnanců a zakázat například dětskou práci. 

SDÍLET
sinfin.digital