Svět řeší regulaci bitcoinu, ČNB to naopak nechává chladnou. A ministerstvo varuje před daněmi

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

15. 12. 2017 • 22:20

Během necelého roku z tisícovky dolarů na sedmnáct tisíc. Kryptoměna bitcoin za sebou bude mít téměř jistě úspěšný rok a jednotlivé státy i finanční odvětví se začínají smiřovat s tím, že nemusí jít pouze o módní výstřelek naklonovaný s finanční bublinou. Zatímco investiční banky zvažují, kdy přijde čas na zařazení kryptoměn do jejich portfolií, banky centrální dumají, jak měnu uchopit a zda a jak ji regulovat. Česká národní banka zas tak moc ne: od posledního dramatického vývoje v podstatě dává ruce pryč.

Od světových i evropských regulačních úřadů se trhu s kryptoměnami mnoha vřelých slov nedostává. Centrální banky jakoby byly proti virtuálním mincím s celkovou tržní hodnotou přes 525 miliard dolarů vysazené a pravidelně je bičují přesně cílenými komentáři, které buď zdůrazňují charakter možné kryptoměnové bubliny nebo argumentují potřebou regulace nového trhu.

Vitor Constancio z Evropské centrální banky (ECB) tak v září přirovnal bitcoin k jedné z největších finančních bublin historie – nizozemské tulipánové bublině ze 17. století. Jeho kolega z bankovní rady Benoit Coeure varoval před nestabilní hodnotou "měny" a jejími riziky, co se týče daňových úniků a praní špinavých peněz.

Na jejich slovech něco je. Bitcoin je skutečně využíván mimo jiné i zloději a kriminálníky, především kvůli vysoké míře anonymity. Graf vývoje ceny nejsilnější kryptoměny už dokonce předčil i zmíněnou tulipánovou horečku.

Další z centrálních bankéřů ECB a zároveň guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny pak negativně komentoval trend přesunu společností prodávajících bitcoiny do jeho domovského Rakouska z důvodu jednoduššího získání licence. „V Rakousku máme jednodušší a laxnější regulace, než jaké jsou například v Německu. I proto začínáme vnímat trend přesunů společností prodávajících bitcoiny do Rakouska a vůbec se nám to nelíbí,“ uvedl Nowotny pro agenturu Reuters s tím, že je třeba větší regulace. 

Víte, jak rychle a snadno koupit bitcoin? Čtěte zde>>>

Ta by však nemusela pro relativně nový sektor skončit katastrofou. Ba naopak. „Odvětví chce to samé, jako politici – kryptoměny, které nabízejí levné, přátelské mezinárodní platby, které jsou užívány pro legální účely. Pokud bude mít zvýšená regulace na kryptoměny nějaký vliv, tak se projeví v rychlejším růstu – regulace činí kryptoměny kredibilními a podporují důvěru,“ komentuje pro Business Insider vliv případných regulací na odvětví Nicholas Gregory, výkonný ředitel společnosti CommerceBlock.

Regulace však zatím nejsou na stole, alespoň ne v České republice – ČNB o nich navzdory silnému trendu nezvažuje. „Kryptoměny pro nás nejsou měny, obchodování s nimi ČNB nereguluje, stejně jako nereguluje například obchodování se zlatem,“ říká pro INFO.CZ Denisa Všetíčková z tiskového odboru ČNB.

„Bitcoin se nechová ani regulatorně, ani z hlediska investování jako měna. Podobá se svým charakterem spíše komoditě,“ dodává Všetíčková, čímž připomíná dlouhodobé dilema, co to vlastně kryptoměny jsou. Česká národní banka nicméně pozorně sleduje takzvané ICO, tedy navyšování kapitálu prostřednictvím iniciálního prodeje kryptoměn.

„Kryptoměny jako takové sice dohledu a regulaci ČNB přímo nepodléhají, nicméně na některé aktivity spojené s ICO se mohou vztahovat současná regulatorní pravidla v oblasti kapitálového trhu. Jedná se zejména o pravidla veřejného nabízení investic do takových projektů, které by v určitých případech mohly naplnit znaky kolektivního investování podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech,“ vysvětluje Všetíčková.

Ruku v ruce s tím jde absence výraznějšího varování, která slýcháme od mnohých finančních expertů a analytiků – a sice že investice do kryptoměn je momentálně vysoce riziková a neodhadnutelná. ČNB v tomto směru na Čechy nijak aktivně neapeluje. „Investice do bitcoinu nebo do jiné kryptoměny je svým charakterem a riziky podobná investicím do jakýchkoli cenově proměnlivých/volatilních komodit,“ doplňuje Všetíčková.

V současné době je nakládání s bitcoinem přesto upraveno několika zákony – například zákonem o směnárenské činnosti, zákonem o platebním styku, nebo zákonem o podnikání na kapitálovém trhu. Vztahuje se na něj ovšem i zákon o dani z příjmu fyzických osob.

„Příjmy v působnosti daně z příjmů fyzických osob vzniklé ve virtuálních měnách podléhají zahrnutí do předmětu daně,“ varuje Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva financí. „Pro účely zákona o daních z příjmů jsou pak transakce s virtuální měnou posuzovány jako nákup a prodej věci. Příjem ze směny bitcoinů za jinou věc se zdaňuje jako příjem dosažený vzájemnou směnou věcí v tom zdaňovacím období, ve kterém bylo příjmu dosaženo,“ dodává Běhal.

Pokud tak například soukromá nepodnikající fyzická osoba zamýšlí spekulativní nákup a prodej zmiňovaných bitcoinů, tak byť se jedná ve své podstatě o směnu, vzniká příjem v okamžiku získání peněžních prostředků z jejich prodeje/směny. „A tento příjem bude klasifikován jako ostatní příjem z převodu jiné věci podle zákona o daních z příjmů,“ dodává za ministerstvo Běhal.

Jak danit kryptoměny? Zde se dozvíte, jak na to>>>

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.