ANALÝZA: Ulice Babišovu vládu nepoloží. Může to skončit rozčarováním a apatií

Vratislav Dostál

24. 06. 2019 • 12:00

V neděli se na akci svolané Milionem chvilek pro demokracii sešlo podle střízlivých odhadů okolo čtvrt milionu lidí. Politologové oslovení redakcí INFO.CZ občanské vzepětí hodnotí veskrze pozitivně. Podle nich tak masová účast zrcadlí poměrně rozšířenou frustraci širokých vrstev české společnosti. Zároveň ale varují, že lidé budou mít jen stěží kontrolu nad reformou justice a její nezávislostí. Navíc je evidentní, že Andrej Babiš odstoupit nehodlá. Ve sněmovně pořád disponuje spolehlivou většinou s ČSSD a KSČM. V zádech má navíc prezidenta Miloše Zemana a v záloze většinu, jejíž součástí je SPD. Přesto je už teď jisté, že ho čeká horký podzim. Protesty totiž budou pokračovat.

„Veřejné vystoupení občanské společnosti je jednoznačně pozitivní věc,“ nepochybuje politolog Milan Znoj. Občané, kteří jsou proti vládě Andreje Babiše a prezidentství Miloše Zemana, a jsou schopni shromáždit se ve velkých počtech na manifestacích, podle něj tak mohou pozvednout svůj hlas a zformulovat politické požadavky. „Jsou to aktivní občané, bez nich demokracie zachází na úbytě. „Je to jedna z největších mobilizací,“ doplňuje jeho kolegyně Vladimíra Dvořáková. Právě ona v této souvislosti hovoří o značně silné frustraci lidí, kteří odmítají vládu Andreje Babiše a Miloše Zemana.

„Připomíná mi to Impuls 99 a Děkujeme, odejděte,“ říká a varuje před rizikem následné demobilizace a apatie. „Požadavky týkající se právního státu a nezávislosti justice jsou podstatné a důležité pro vývoj tohoto státu, ale výslednou podobu budou lidé dosti těžko kontrolovat, takže to nakonec může dopadnout jako s velmi potřebným zákonem o státní službě, kde nakonec opozice spolu s částí vládní koalice zákon výrazně zeslabila a nyní Babiš dostává do státní správy přímo zástupce korporátních zájmů a je to všem jedno,“ upozorňuje Dvořáková.

Také podle politického analytika Lukáše Jelínka je jakýkoli zájem občanů o věci veřejné důležitý. „Čím více si lidé budou uvědomovat, že mají právo mluvit do politiky nejen u voleb, ale i demonstracemi, peticemi a podobně, tím méně je budou politici od sebe odhánět,“ uvažuje Jelínek a dodává: „Je jen důležité, aby si lidé v ulicích uvědomili, že vláda po několika demonstracích nepadne, to spíš ve Poslanecké sněmovně, nebo po koaliční roztržce, a že jde o běh na dlouhou trať. Nejhorší, co by se mohlo stát, je rozčarovanost lidí z toho, že nedokázali pohnout s poměry.“

Právě na tuto okolnost zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii v neděli na Letné upozorňovali. Mikuláš Minář jejich misi označil za indiánský běh. Dvořáková si nicméně všímá, že premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš tváří v tvář protestům minimálně krátkodobě opustil jinak perfektně připravený marketing určující styl komunikace. Konkrétně hovoří o Sorosovi, Evropské komisi a dalších aktérech, které Babiš označuje za své nepřítele. „Snad poprvé bylo takto silně vidět, že nemá jasnou komunikační strategii. Na rozdíl třeba od situace s dětmi, kde to bylo jednoznačně připraveno a nadávkováno,“ říká Dvořáková.

Přesto může být – aspoň pokud jde o stabilní většinu v dolní komoře – Babiš zatím klidný. Opozice ani lidé v ulicích se ho tudíž tak snadno nezbaví. I o tom Minář v neděli před demonstranty mluvil. „Především jde o to, že prezident rozložil normální systém vazby sněmovna – vláda a dává najevo, že nechá klidně vládnout vlády bez důvěry. Mimochodem i to je možná důvod mobilizace, protože se uměle zablokovávají možná řešení v rámci normálního vztahů parlament – vláda a prezident,“ upozorňuje Dvořáková.

Znoj zase upozorňuje na stabilitu a pevnost bloku stávajících vládních stran. „Menšinová vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM je zatím pevná, ač důvody spolupráce jsou u každé strany trochu jiné. Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem dominuje české politice a občanské manifestace na tom zatím mnoho nezměnily. ČSSD využívá vládního angažmá, aby se zviditelnila na politické scéně a představila své nové politické tváře, bez nich by neměla budoucnost.“

ČSSD podle Znoje může navíc poukazovat na to, že brání nástupu Okamurovy SPD k moci. A pokud jde o KSČM, tak ta podle Znoje nikdy neměla takový politický vliv jako nyní. „Pouta, která tuto alianci drží pohromadě, jsou pevná a hned tak se neoslabí. Kdyby ČSSD vládu položila, tak by prezident Zeman s největší pravděpodobností znovu jmenoval Andreje Babiše premiérem a vznikla by nějaká jejich odbornická vláda. Celý stávající politický konflikt by se jenom vyostřil,“ myslí si Znoj.

A Lukáš Jelínek ho doplňuje: „Že Babiš zůstane, dokud bude chtít, je jasné. Prezident Zeman jej permanentně podporuje. A Babiš umí pracovat se svými voliči, zejména emocemi. Jediná cesta, jak Babiše porazit, je oslovit jeho voliče a nabídnout jim něco, na co slyší.“ K tomu je ale cesta zatím v nedohlednu. Na stávající konstelaci mnoho nezmění ani středeční hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše, které minulý týden vyvolaly opoziční strany. Už teď je totiž jasné, že ho vláda ustojí.

„Hlasování o nedůvěře je procedura, která se běžně používá i v situacích, kdy není naděje na svrhnutí vlády jako prostor pro opozici, aby vyjádřila svá stanoviska a předložila alternativu. Nesmí to dělat moc často a pak záleží, co předvedou, jestli dokážou oslovit své případné voliče,“ uvažuje Dvořáková. Podobně to vidí také Milan Znoj s Lukášem Jelínkem.

Podle prvně jmenovaného je středeční hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolaly opoziční strany, jenom stupňování politického nátlaku na Andreje Babiše a hnutí ANO. „Tento krok umožňuje těmto stranám, aby vystupovaly jako reprezentanti demonstrující veřejnosti, kteří přináší požadavky občanské společnosti do sněmovny. Nakolik to oslabí ANO a posílí tzv. demokratickou opozici, je však otázkou. Je to příliš mnoho kohoutů na jednom smetišti,“ upozorňuje Znoj.

Také podle Jelínka je hlasování o nedůvěře důležité. „Lidé potřebují vidět, že jim naslouchá aspoň opozice, i když nakonec Babiš vydrží,“ říká. Podle Jelínka je nicméně zjevné, že se nacházíme v situaci průniku moci politické, ekonomické a mediální a neustále se snižující laťky politické kultury. „Už proto je důležité ukázat, že ne každý je k tomu benevolentní,“ uzavírá Lukáš Jelínek rozhovor pro INFO.CZ.

SDÍLET