„Atmosféra, že je nový únor, je nesmysl,“ řekl Babiš. Volbu Ondráčka má za pokus o rozklad ANO

HalfPageAd-1

lup

11. 03. 2018 • 13:26

Premiér v demisi Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce komentoval emoce, které v týdnu vyvolalo zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Kvůli volbě vyšly do ulic tisíce lidí, kteří protestovali proti zmíněnému poslancovi, předsedovi vlády a růstu moci komunistů. Babiš v televizi prohlásil, že „atmosféra, jako že je nový únor, je nesmysl.“ V pozadí vidí snahy o rozklad hnutí ANO a jeho poslaneckého klubu.

Mobile-rectangle-3

„Ondráček je po odborné stránce člověk na svém místě,“ konstatoval Babiš v polední televizní debatě s odkazem na zkušenosti bývalého policisty. Na námitku, zda je komunistický poslanec, který jako člen pohotovostního pluku s obuškem v ruce hájil minulý režim, ideálem i po stránce morální, Babiš namítal, že Ondráčka v minulosti ve sněmovně podpořila i ODS nebo poslanci TOP 09 a nevadilo jim to.

Babiš před televizní kamerou snižoval význam rozsáhlých demonstrací v několika českých městech, které mířily nejen proti Ondráčkovi, ale i proti němu samotnému a jeho sporné minulosti spojené se svazky StB. „Demonstrovalo se i proti mně, je otázka, jestli to není jenom záminka,“ řekl Babiš, který znovu odmítl, že by s StB měl cokoli společného. Je přesvědčený, že poslanci „opozice“ naschvál chyběli při hlasování o Ondráčkovi a umožnili tak jeho zvolení s cílem přiživit demonstrace a rozložit tak klub hnutí ANO.

Podle premiéra zástupci ODS a další poslanci dobře věděli, že post šéfa komise obsadí zástupce KSČM, jak bylo předjednáno. Myslí si, že tedy Ondráčka „už tehdy nepřímo zvolili“, když s takovou dohodou souhlasili. 

„Tady je atmosféra, jako že je nový únor, to je nesmysl samozřejmě.“

Babiš řekl, že klub hnutí ANO, jehož poslanci pro Ondráčka v tajné volbě také hlasovali, byl v tématu rozpolcený. On sám prý s tímto krokem nesouhlasil. „Řekl jsem, že to není dobře, že jsme to nechtěli,“ uvedl premiér v demisi. Hodlá se o nové volbě předsedy komise pro GIBS v klubu s poslanci bavit. Zároveň je přesvědčený, že by místo měli nadále obsadit komunisté. „Dohody by se měly plnit,“ konstatoval. KSČM ale dosud odmítala nominovat na post někoho jiného.

Ondráček minulý týden v tajné volbě uspěl až na třetí pokus a jen těsnou většinou hlasů. Babiš po volbě otočil a začal prohlašovat, že klidně navrhne odvolání kritizovaného poslance. Dnes řekl, že se tak chtěl omluvit, ale že místo toho schytal další kritiku.

Ondráček po víkendu ustoupil tlaku a rezignoval. V ostrém projevu se ve sněmovně navezl do „demokratických stran“, které označil za „žumpu“, a řekl, že z funkce odchází kvůli bezpečnosti sebe a své rodiny.

SDÍLET

Billboard-bottom-1