Babiš bez důvěry upevňuje moc a Česko stagnuje, koalici ANO-KSČM-SPD nevidí jen slepý, říká Adamová

Jiří Štefek

11. 03. 2018 • 09:20

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zcela nevylučuje variantu, že by se v Česku brzy konaly nové volby do Poslanecké sněmovny. „Pokud si Andrej Babiš vyhodnotí, že pro něj volby budou výhodnější cestou k dosáhnutí tolik kýžené jednobarevné vlády, kde mu nikdo nebude koukat pod prsty, tak s touto variantou začne pracovat,“ říká v rozhovoru pro Reflex.cz.

Začněme aktuálním děním. Co říkáte na rezignaci Zdeňka Ondráčka na funkci předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů?

Rezignaci pana Ondráčka samozřejmě vítám. TOP 09 ho nevolila a byli jsme připraveni podpořit i návrh na jeho odvolání. Od začátku jsme upozorňovali na to, že se jedná o kontroverzní osobu, ale KSČM na jeho nominaci trvala a poslanci z ANO a SPD jim pomohli Zdeňka Ondráčka do funkce dosadit. Andrej Babiš se nakonec zalekl tlaku veřejnosti a na komunisty „klekl“. Kdo byl v pondělí na Václavském náměstí v Praze, viděl, že demonstrace v ulicích nebyly jen o Ondráčkovi, ale i o estébákovi v čele vlády. Ondráček byl jen důsledek, jehož příčinou je Babiš.

Nakolik tento Ondráčkův krok může ovlivnit vyjednávání o podobě druhé Babišovy vlády, respektive její podpoře či toleranci ze strany KSČM?

I přes historicky nejslabší volební výsledek KSČM je Andrej Babiš ke komunistům velice štědrý a zajistil jim nejsilnější pozici v Poslanecké sněmovně od revoluce. Se svými patnácti poslanci obsadili celou řadu významných funkcí ve sněmovně, šéfují výborům, mají místopředsedu sněmovny a rostou jim křídla. Jejich návrhy, třeba na zdanění církevních restitucí, koalice podporuje.

Koalice?

Ano, schválně říkám koalice, protože tohle už dávno koalice je. ANO, KSČM a SPD prostě spolupracují natolik, že bychom museli být slepí, abychom to neviděli. Ondráčkův krok bude možná mírným šrámem na této spolupráci, ale pragmatismus u obou partnerů převáží.

Brzy tomu budou čtyři měsíce od voleb a Česká republika stále nemá vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Jak dlouho to podle vás ještě bude trvat, než se tato situace změní?

Česká republika stagnuje, protože vláda bez důvěry řeší jen upevňování své moci a nepřipravuje zásadní reformy pro občany. Kdyby Andrej Babiš o vládu s důvěrou stál, nebo ho k tomu prezident Zeman tlačil, mohli jsme ji mít už dávno...

Čtěte pokračování rozhovoru na Reflex.cz >>>

SDÍLET