Autor Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom uvízl v Evropě. Víkend stráví v Uherském Hradišti

07. 08. 2020 • 06:00
Tuvia Tenenbom, provokativní intelektuál a autor knih jako Chyťte Žida!, Krysy Jejího Veličenstva, Čau, uprchlíci! či Všechny jejich lži, stráví tento víkend v Uherském Hradišti. V neděli ho totiž na festivalu Letní filmová škola, který dnes začíná, čeká veřejná debata s bývalým zpravodajem České televize v Izraeli Jakubem Szántó. Logicky se tak budou nejspíše bavit zejména o této zemi, která je ostatně jedním z ústředních témat letošního ročníku festivalu. Akce nabídne několik izraelských filmů a také související výstavy.

„Kromě veřejné debaty nemá Tuvia Tenenbom aktuálně žádný výraznější plán, ale vzhledem k jeho spojení s Izraelem třeba ještě na něco neplánovaného dojde v rámci sekce Terra festivalis, která se letos soustředí na Izrael,“ uvedl pro INFO.CZ tiskový mluvčí festivalu Libor Galia. Vzhledem k velikosti Uherského Hradiště a spíše neformálnímu prostředí festivalu tak bude Tenenbom pro případné zájemce o setkání poměrně lehce dostupný.

S účastí Tenenboma, který žije v New Yorku, paradoxně „pomohla“ koronavirová pandemie. Jak popsala v podcastu Četkast na Filmovce programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková, spisovatel i s manželkou „uvízl“ už v únoru v Evropě: „Host bude za, v uvozovkách, levnější letenku, protože chudáci už od února nemůžou domů.“ 

Ve zmíněné sekci Terra festivalis se promítá od pátku do středy osm filmů, například Anatomie atentátu o pozadí vraždy izraelského premiéra Jicchaka Rabina. V rámci doprovodného programu budou k vidění rovněž výstavy Záhadné pouto o česko-izraelských diplomatických vztazích a Karel Cudlín: Izrael. Další tipy na zajímavé akce, probíhající ode dneška v Uherském Hradišti, najdete rovněž v našem starším článku o letošním ročníku Letní filmové školy.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.