Když Ukrajina porazila Rusko a získala zpět Krym. LFŠ se podívá i do alternativní budoucnosti

V pátek začne největší filmová akce letošního léta, festival Letní filmová škola  v Uherském Hradišti. Minimálně na větších projekcích a debatách sice budou diváci kvůli aktuální zdravotní situaci sedět v rouškách, zajímavý program jim to ale vynahradí. Promítané filmy totiž nabídnou nadčasové výlety nejen do současnosti, ale rovněž do historie a do budoucnosti. Zejména minulé války si diváci na velkých plátnech připomenou prostřednictvím legendárních děl Vladimíra Körnera, Andrzeje Wajdy či Roberta Rosselliniho. A jak by mohly vypadat ty budoucí, se podívají ve filmu Atlantida, který se odehrává v roce 2025, kdy si Ukrajina na Rusku vydobyla zpět svá okupovaná území.

„Ukrajina před rokem vyhrála válku s Ruskem, získala zpátky Donbas i Krym a nyní staví zeď na hranici s rozpínavým sousedem. Bývalí vojáci Serhij a Ivan se po demobilizaci pokoušejí přemoci nespavost, zahnat noční můry a začlenit se do normální existence. Jenže jediná cesta do života vede přes nelehké vyrovnání se s minulostí,“ zní část anotace filmu Valentyna Vasjanovyče Atlantida od Kamily Dolotiny, jehož projekce proběhne na Letní filmové škole v Uherském Hradišti příští neděli a přespříští úterý.

Ukrajinští tvůrci v Atlantidě evidentně řeší podobná témata, jako v souvislosti s křižáckými boji, třicetiletou vojnou či druhou světovou válkou už desetiletí rozebírá v poslední době neprávem opomíjený spisovatel a scénárista Vladimír Körner. Mezi jehož nejslavnější díla patří například Údolí včel, Adelheid či Lékař umírajícího času a LFŠ je v příštích dnech důstojně připomene. Körnerovi udělí nejen výroční cenu, ale rovněž mu nabídne ojedinělý prostor: na festivalu se totiž bude hrát nejen šest jeho filmů a jako určitý bonus také jeho rané středometrážní snímky, ale spisovatel bude po každém promítání besedovat s diváky a ve středu 12. srpna pak prosloví i ojedinělou filmovou lekci.

Nejstatečnější zbabělec v zemi zbabělců: Kdyby Havel neměl svědomí a Olgu, komunisti by vládli dál

Naopak jméno polského režiséra Andrzeje Wajdy se v posledních dnech alespoň občas skloňuje, když se jeden z jeho posledních filmů Walesa: člověk naděje srovnává s aktuálním počinem Slávka Horáka Havel, který mimochodem Letní filmovou školu oficiálně a slavnostně zahájí. Walesa se sice v Uherském Hradišti promítat nebude, LFŠ ale nabídne Wajdovu retrospektivu, z níž na první pohled vyčnívá rovněž legendární Popel a démant z konce druhé světové války. Italskou interpretaci podobných dnů pak festival připomene prostřednictvím snímku Roberta Rosselliniho Řím, otevřené město, na který o den později naváže rovněž přednáška Aleše Římana. 

Festival, který probíhá od 7. do 12. srpna, pak slavnostně zakončí předpremiéra očekávaného filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu, v němž oceňovaný tvůrce, který se dosud zabýval zejména současnými tématy, rovněž nabídne svou interpretaci války a 30., 40. a 50. let v Československu. Mimochodem, na LFŠ bude k vidění rovněž loňské Nabarvené ptáče Václava Marhoula a také on bude s diváky diskutovat. LFŠ tak skutečně bude plné válek, ať již minulých či budoucích. 

Havel měl chyby a zápasil s nimi, film o něm není jen v dobrém, říká Slávek Horák

SDÍLET
sinfin.digital