Až půl milionu za přenechání pronájmu zahrádky. Češi se v krizi znovu vrhli na „samopěstitelství“

Až statisícové částky jsou podle Českého zahrádkářského svazu dnes někteří zájemci ochotni vyplatit lidem, kteří jim v Praze přenechají pronájem zahrady na městském pozemku. Zájem o zahrádkaření ale rapidně roste v celé republice. Důvodem je mimo jiné snaha zajistit si v době inflace a hrozby dalšího růstu cen alespoň část potravin samovýrobou z vlastních zdrojů. „Vzhledem k vysoké poptávce po zahrádkaření ve městech a zároveň nedostatku místa je zcela na místě otázka, zda by města neměla podporovat zahrádkáře stejně jako podporují třeba sportovce nebo jiné volnočasové aktivity občanů,“ řekl INFO.CZ předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík.

Jak se vlastně pozná, že zájem o zahrádkaření roste?

Jednak jednoznačně tím, kolik lidí se obrací na naši zahrádkařskou poradnu. Dřív to navíc byli alespoň mírně poučení lidé, dnes se na nás v mnoha případech obracejí jedinci, z jejichž dotazů je poznat, že s nějakou prací s půdou nebo pěstováním rostlin dosud neměli vůbec žádné zkušenosti. Jde o naprosté nováčky, některé jejich dotazy by se daly označit z pohledu zahrádkáře až za naivní. Druhým důkazem enormně zvýšeného zájmu o zahrádkaření je poptávka po zahrádkách jakéhokoliv druhu.

Zájem roste ve městech nebo i na vesnici?

Roste všude. Já jsem z vesnice se 150 obyvateli a vidím kolem sebe, že lidé dnes znovu začínají chovat drůbež, prasata, králíky, pěstovat víc potravin na zahrádce. Samozřejmě se to ještě nedá srovnat s tím, jak se na vesnicích hospodařilo před 30 lety, každopádně je vidět, že se lidé k zahrádkaření a samozásobení alespoň částečně vrací. No a ve městech je o zahrádkaření takový zájem, že se to někomu může zdát až neuvěřitelné.

Můžete uvést nějaký příklad?

V Praze a dalších velkých městech jsou dnes lidé ochotni zaplatit za kus vlastního pozemku, kde by si mohli pěstovat, co chtějí, miliony. Poptávka vysoce převyšuje nabídku. Horentní sumy se dokonce platí i za přenechání pronájmu městské zahrádky. Tam jde někdy i o nižší statisíce. Vím ale i o případech, kdy zájemce za přenechání pronájmu zahrádky v Praze zaplatil půl milionu. Jen za to přenechání, nájem platí dál. To jsou ale praktiky především spekulantů, na které doplácí pravověrní zahrádkáři, povětšinou senioři. Ti si takové horentní sumy nemohou dovolit a velmi často jsou z osad pod nátlakem vytláčeni.

sinfin.digital