Babiš: Ekonomika se propadne o šest až sedm procent. Hrůzostrašné scénáře nemají nic společného s realitou a o konci v politice jsem nepřemýšlel

Dvouciferný propad ekonomiky, který někteří očekávali s příchodem druhé vlny covidu, je podle premiéra Andreje Babiše prakticky vyloučen. V rozhovoru s INFO.CZ říká, že daleko realističtější je propad o šest až sedm procent, v příštím roce už by ekonomika podle něj měla růst. Veřejné finance se podle Babiše mají začít stabilizovat v roce 2023, tedy dva roky po volbách, které se odehrají na podzim 2021.

Rozhodli jste se zrušit superhrubou mzdu a přidat důchodcům. Vede se hlavně politická debata, ale zajímalo by mě, s jakými počítáte ekonomickými dopady?

Děláme vše pro to, aby tato koronavirová krize neměla dlouhodobě dopad na naši ekonomiku. Chceme snížit daň všem zaměstnancům na 15 procent, tak aby každý dostal o 7 procent čisté mzdy navíc. Platnost je plánovaná od 1. ledna 2021 na dva roky, než překonáme koronavirovou krizi. Dopad na státní rozpočet bude 52,1 miliardy korun. 

Teď navrhujeme dát kompenzace krajům a obcím ve výši 20 miliard korun, to si vážně dovolit můžeme. V první vlně jsme ekonomiku podpořili na úrovni 200 miliard a jsem prostě zastánce teze, že stát se v době krize může krátkodobě zadlužit, aby zabránil ekonomickému propadu. Během první vlny jsme podpořili firmy, podnikatele, živnostníky, ale nikdy ne takto přímo zaměstnance. Zdůrazňuji všechny zaměstnance, soukromých i státních firem, a to ve výši 85 miliard korun.

Takže se nebojíte vysokého státní dluhu?

My si tohle krátkodobé zadlužení můžeme dovolit. Mimochodem, byl jsem to já, kdo jako jediný ministr financí snižoval státní dluh jak absolutně, tak i poměrně vůči HDP. Od roku 2014 do roku 2017 jsem snížil dluh o 60 miliard korun a vůči HDP ze 40,6 procenta na 31,8 procenta a ministryně Schillerová v tom pokračovala, když do konce roku 2019 tento ukazatel snížila ještě na 28,5 procenta. Příčinou navýšení zadlužení je bohužel jen tahle pandemie, jinak bychom v trendu snižování státního dluhu pokračovali. 

Zpráva Eurostatu z 22. října potvrzuje, že máme dlouhodobě jedny z nejlepších veřejných financí v EU. Máme jedno z nejnižších zadlužení a jeden z nejlepších výhledů veřejných rozpočtů. Prostě nejsme tak zadlužení jako jiné státy EU. To nám teď čerstvě potvrdily i globální ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch. Podle komentáře Fitch návrh rozpočtu pro rok 2021 ukazuje na fiskální konsolidaci a naznačuje, že zadlužení země se po roce 2021 stabilizuje.

Kdy lidé, pokud projde a prezident jej podepíše, poprvé pocítí zrušení superhrubé mzdy?

Všichni zaměstnanci státní, soukromých firem, ale i samosprávy obdrží navýšení v průměru o 7 procent v čistém v lednové výplatě roku 2021, takže první zvýšení jim na účty přijde (více jim zůstane - pozn. redakce) v únoru příštího roku. Jen aby bylo jasno, mluvíme o snížení daně z příjmů pro fyzické osoby z 20,1 procenta na 15 procent, což je zhruba sedm procent čisté mzdy.

Jaký očekáváte pád ekonomiky? Myslíte si, že na konci roku bude dvouciferný? A jaký očekáváte vývoj příští rok?

Slyšel jsem hrůzostrašné scénáře o poklesu ekonomiky na úrovni 12 nebo 15 procent. To však nemá s realitou nic společného. Já očekávám, že budeme mít pokles někde na úrovni šesti až sedmi procent. Příští rok již budeme v růstu – nejpozději od druhého čtvrtletí a od roku 2023 bychom měli snižovat státní dluh vůči HDP.

Na trhu se objevily dvě nové nadějné vakcíny proti koronaviru, jedna by měla být k dispozici už v lednu. Mezi lidmi je ale patrná poměrně velká nedůvěra k očkování. Nezvažujete, že by bylo povinné?

Musíme přesvědčit lidi, že očkování je ochrana jejich zdraví, ale rozhodně očkování nikomu nebudeme nařizovat, jako tomu bylo v minulosti např. při očkování proti dětské obrně. Zároveň doufám, že ministerstvo zdravotnictví připraví kampaň podporující očkování. Očkování proti covidu-19 se stalo hlavním předmětem dezinformačních kampaní na našem území a to myslím není dobré za situace, kdy nám jde o zdraví lidí.

Nepůjde využít současná testovací střediska i k očkování?

To je otázka na experty ministerstva zdravotnictví a samotného pana ministra, který připravuje celonárodní očkovací plán. Ale určitě nabídneme očkování nejvíce ohroženým skupinám. To znamená starším a taky nemocným lidem a možnost se nechat očkovat budou mít samozřejmě všichni obyvatelé.

Na trhu jsou k dispozici antigenní testy, ale ministerstvo zdravotnictví pořád neposvětilo jejich hromadný prodej a použití. Proč se to dosud nestalo?

To není pravda. Jedná se jen o legislativní záležitost, která se vyřeší v příštím týdnu. Firmy s antigenními testy pracují. ČEZ, OKD nebo ŠKODA AUTO své zaměstnance testují. Není to rozhodně laciná záležitost a neumím si představit, že by i menší firmy si mohly takové rozsáhlé akce dovolit. Kromě toho, antigenní testy nebudou nikdy použitelné pro laiky, ale odběr k vyšetření bude muset vždy provádět zdravotník a zároveň dodavatele bude muset certifikovat Státní zdravotní ústav. Ministr Blatný má za úkol zorganizovat testovaní pro všechny lidi, kteří budou mít zájem se před Vánocemi nechat otestovat. Tohle testování bude dobrovolné a zdarma. Mělo by probíhat od 18. prosince do konce roku, ale předpokládám, že bude pokračovat i v příštím roce.

Pátá republika je na pochodu, ale kam? Francie se topí v problémech a prezident Macron neví, co s tím

sinfin.digital