Babiš odmítl úspory, které by se dotkly armády. Ministerstvo financí chtělo znemožnit nákup protiletadlového systému

Premiér Andrej Babiš odmítl úspory, které by se dotkly modernizace české armády. „Pevně věřím, že ty debaty ohledně naší armády skončí a že armáda dostane ten rozpočet, který si zaslouží. Protože my tu armádu skutečně potřebujeme,“ řekl v pravidelném hlášení „čau lidi“. Podle informací INFO.CZ jde o vzkaz ministerstvu financí, které chce prosadit, aby ministerstvo obrany odložilo nákup raketového protiletadlového systému SHORAD.

„Chtěl bych podpořit naši armádu. Zaznamenal jsem debaty ohledně rozpočtu. Naše armáda skutečně potřebuje moderní výbavu. Naše armáda nám vždycky pomohla. Když byly povodně, teď s chytrou karanténou, odběrná místa, zkrátka celý systém. Já chci poděkovat naší armádě, protože je pro nás strašně důležitá,“ uvedl Babiš.

SHORAD je určen pro obranu vzdušného prostoru a spolu s nadzvukovými letouny tvoří páteř celého systému. Zatímco nadzvukové letouny JAS-39 Gripen jsou moderní, úlohu protiletadlové obrany tvoří sovětský komplet 2K12 KUB, který je už více než 40 let starý. Armáda chce podepsat smlouvu na nákup SHORAD na začátku příštího roku, pořídit by měla celkem čtyři baterie, které jsou vybavené radiolokátorem.

Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital