Babišovi zbývá jediná možnost, jak se zbavit majetku. Musí nalézt vhodného správce. Bude to někdo z rodiny?

Ministru financí Andreji Babišovi zbývá v podstatě jediná možnost, jak se zbavit skupiny Agrofert, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů (jinak nazývanému lex Babiš). Šéf hnutí ANO řekl, že tak hodlá učinit do konce ledna. Dá se totiž předpokládat, že poslanci zákon schválí, a přehlasují tak veto prezidenta Miloše Zemana. Agrofert by měl podle všeho spravovat svěřenský fond, což Babiš připustil i v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ a potvrzují to i zdroje z hnutí ANO.

"Když vidím, jak to funguje v USA, kdy zeť prezidenta bude součástí administrativy v Bílém domě a jeho dcera se  zúčastňuje jednání s japonským premiérem, tak si říkám, že já se oproti nim chovám vzorně, protože na ministerstvu nemám nikoho z hnutí ANO a ani z firmy. Na to si dávám velký pozor, aby mě nikdo nemohl obvinit z toho, že porušuji zákon o střetu zájmů,“ řekl Babiš před časem INFO.CZ.

Babiš chce sestěhovat úředníky. Nepodaří se mu to

Svěřenský fond funguje tak, že Babiš do něj může vyčlenit svůj majetek, které poté spravuje jmenovaný správce. Často je to někdo z rodiny, ale není to pravidlem. Každopádně původní vlastník přestává vlastníkem být. Výhodou pro původního vlastníka je, že nad svěřenským fondem neexistuje veřejný dohled a správce se chová často to podle toho, jak mu zadá původní vlastník. Babiš se nicméně této možnosti dlouho bránil. Situace, kdy podniká s vlastní rodinou, podle něj není ideální.

„Není to jednoduché řešení, je to taky riziko. Nejsem nejmladší a mám zkušenosti z podnikání, takže vím, že spoléhat se v podnikání na blízké osoby nemusí být zrovna dobrý nápad. Existují spousty příkladů,“ řekl INFO.CZ.

Agrofertu se vzdám do konce ledna, říká Babiš v reakci na zákon o střetu zájmů

Moc jiných možností, jak se majetku zbavit, ministr financí nemá. Agrofert by teoreticky mohl dát na burzu, ale to není možné časově zvládnout. Platí to i o prodeji firmy. Tím by navíc o své impérium přišel, o což nepochybně nestojí.

SDÍLET
sinfin.digital