Blatný kupí chyby. Nový ministr nechce mluvit o petici proti Babišovi a „neumí“ číslo R

Ministr zdravotnictví Jan Blatný prožívá první perné chvilky v nové roli. Dlouho se nepostavil čelem k dřívějšímu podpisu pod peticí Milionu chvilek pro demokracii, která žádala Babišovu rezignaci. Svůj podpis potvrdil nakonec v pátek večer. V prvním vystoupení ve sněmovně navíc popletl výpočty, které souvisí s důležitým reprodukčním číslem viru. Pokud jde o prodloužení nouzového stavu, koalice na tom našla shodu s opozicí, avšak pouze do 20. listopadu. Vláda ho původně chtěla prodloužit až do začátku prosince. Sněmovna si tak aspoň z části ponechala možnost kabinet kontrolovat a především vyhodnocovat jeho postup v boji proti epidemii.

„Jestliže budeme mít nakažených tisíc, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet na tisíc pět set, takže jenom o pět set. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o sto tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme.” Tak zní přesná citace slov ministra zdravotnictví Jana Blatného, která pronesl v pátek před poslanci. Počítal ovšem úplně špatně. Reprodukční číslo vyjadřuje předpokládaný počet lidí, které nakazí jeden infikovaný člověk. Pokud bychom měli tisíc nakažených a reprodukční číslo 1,5, přibylo by jich 1500, a nikoli 500, jak tvrdil ministr zdravotnictví.

Nešťastně si už od čtvrtka Blatný počíná také ohledně toho, jak si nemůže vzpomenout na svůj podpis pod peticí, jež žádala rezignaci premiéra Andreje Babiše. Přitom by z toho šlo vybruslit vcelku elegantně, novináře by mohl například odbýt tím, že jde o výraz jeho nezávislosti na premiérovi. Blatný namísto toho kličkoval. „K té otázce k petici vám se odpovídat nebudu,“ reagoval ve čtvrtek na dotaz televize Nova s tím, že se k tomu vyjádří později. Pro pořádek dodejme, že tisková mluvčí ministerstva před zahájením tiskové konference novináře upozornila, že budou zodpovězeny pouze otázky týkající se aktuální koronavirové krize.

„Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím. Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajný twitterový účet, který také není můj,” utekl pak ze stejné otázky v rozhovoru pro Právo. Blatný nakonec přece jen uvedl věci na pravou, stalo se tak v pátek později večer po jednání vlády (tj. po publikaci tohoto textu): potvrdil, že petici za Babišovo odstoupení skutečně podepsal. Do vlády nyní vstoupil, neboť pomoc v boji s epidemii považuje za přednější. Nechtěl nicméně komentovat, zda jeho názor na Babiše vyjádřený kdysi podepsáním petice stále trvá.

Zlomená páteř ministra zdravotnictví. Když zapřel svůj podpis, nezapře i nás?

sinfin.digital