Zlomená páteř ministra zdravotnictví. Když zapřel svůj podpis, nezapře i nás?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Ne“. Takto odpověděl nový ministr zdravotnictví Jan Blatný na dotaz, jestli podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii žádající rezignaci premiéra Andreje Babiše. To je velmi zlá zpráva. Když dokonce člen vlády cítí potřebu zapřít, co napsal černé na bílém, je tu něco ve velkém nepořádku. Máme přece demokracii a ústavou zaručenou svobodu myšlení, svědomí a projevu. Nebo ne?

(Aktualizace: ministr Blatný v pátek večer po jednání vlády přiznal, že petici skutečně podepsal)

Dostát danému slovu je v politice základním zákonem. Jinak se mění v arénu lhářů, křivopřísežníků a slabochů. Sotva může úspěšně vést druhé někdo, kdo má sám zlomenou páteř. Novému ministrovi se to přihodilo hned na první tiskové konferenci. Opravdu to bylo nutné? Pokud je pro něj Andrej Babiš coby premiér stále nezkousnutelný, neměl přijímat nabídku na post v jeho kabinetu. Pokud je kvůli boji s pandemií ochoten ho akceptovat, mohl si to s ním vyříkat a lidem takto vysvětlit. Ne na přímý dotaz lhát jako malý kluk.

Pravdou je, že Andrej Babiš až dosud reagoval na vše, co nějak souviselo s Milionem chvilek, zbytečně hystericky. Pokud mu nyní už podpis pod touto peticí nevadí ani u vlastního ministra, bylo by to jen dobře. K demokratickému vládnutí patří velkorysost a respektování názorů druhých. Naopak je nepochopitelné, proč se Jan Blatný nepřihlásí k něčemu, co lze vidět černé na bílém. Už nežijeme v totalitě, kdy režim nutil významné osobnosti podepsat třeba Antichartu, či se kát za projevené názory.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

sinfin.digital