Boj o kopec. Referendum má zastavit těžbu, obce se bojí, že přijdou o hromadu peněz

Obec Brniště na Českolipsku se už za 10 dní stane dějištěm referenda, které má rozhodnout o osudu těžby na kopci Tlustec. Tu zastavily před necelými 20 lety protesty místních obyvatel, ale těžba by měla v dohledné době opět začít. Mediálně opomíjený střet ukazuje dvě zásadní věci – hrozící surovinovou krizi a konání referend, které nic nemění a v důsledku připravují obce o peníze.

Kopec Tlustec už toho pamatuje hodně. Nejdříve desítky let devastujících komorových odstřelů, při nichž celá hora doslova nadskakovala, a pak desítky let bojů mezi ekoaktivisty a nejrůznějšími těžebními společnostmi, které chtěly na těžbu navázat. Nutno podotknout, že většina projektů počítala se zásahy do vrcholových partií hory, a od původního plundrování se tak příliš nelišila. Stávající záměr je ale jiný.

Podle závazných podmínek EIA se bude těžit pouze v již narušených prostorách, a to převážně mechanickým způsobem. Vrchol kopce zůstane zcela zachován. Příznivě vypadá i řešení dopravy – těžaři totiž koupili přilehlé nádraží a 90 % kamene budou převážet po železnici.

Šarapatka v Radě ČT zatím zůstává. Poslankyně ANO, která mu jde po krku, prohrála

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital