Brňané nakupují jízdenky online. Platební karty ale revizorům ukazovat nechtějí

I do Brna už dorazily elektronické jízdenky na hromadnou dopravu. Cílem je ušetřit cestujícím čas při nákupu a zjednodušit systém kontrol. Doklad o zaplaceném jízdném se pasažérům nahrává na jejich platební kartu. Někteří si nový systém chválí, jiní se ale bojí zneužití svých citlivých údajů.

Nový systém jízdného nabízí převratnou novinku. Kupóny totiž dopravní podnik cestujícím nahraje na jejich platební kartu, kterou se budou následně prokazovat revizorovi. Některým tento systém nevyhovuje a zvolili tedy druhou variantu – nechali si vystavit speciální anonymní kartu DPMB, která není nijak spojená s jejich bankovním účtem.

„Systém má primárně fungovat na stávajících bankovních kartách cestujících. Výhodou je pro ně úspora místa v peněžence. Anonymní karty byly myšleny jen jako služba například pro cestující, kteří žádnou bankovní kartu nemají. Aktuálně si ale cestující koupili 7 219 šalinkaret a z toho polovina je na anonymních kartách,“ řekla pro INFO.CZ mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. Zájem o karty DPMB tak předčil očekávání dopravního podniku, který je sotva stíhá na přepážky doplňovat.

Nedáš data? Nejezdi! Glosa Igora Záruby

Možným důvodem je obava pasažérů ze zneužití jejich dat. Čísla z karty zadávají v e-shopu a revizor při kontrole kartu načítá do speciálního mobilního zařízení. „Systém je zabezpečen technologií na úrovni bankovních standardů. Číslo karet je šifrováno do zakódovaného čísla zvaného TOKEN, které není možné použít k platbě,“ tvrdí Lukšová.

Co když ale cestující potkají falešného revizora s nějakou vlastní čtečkou, který z karty přečte citlivé údaje? „Revizoři budou klasicky označeni. Je nutné si uvědomit, že pokud by k nějakému zneužití došlo, jsou ve vozech kamery a navíc by hned bylo jasné, na jaký účet peníze z karty šly,“ ujišťuje mluvčí dopravního podniku.

Někteří cestující přesto bezpečnosti systému nevěří. „Elektronickou šalinkartu si pořídit chci, ale určitě jedině na anonymní kartu. Nechci náhodným cizím lidem ukazovat svoji kreditku,“ vysvětluje obyvatel Brna Martin Hradil. Vlastní kartu navíc mohou cestující použít pouze v případě, pokud má bezkontaktní čip. Starší typy karet používat nelze.

Příliš hlučné tramvaje. Hygienici hrozí zrušením až 73 spojů

Nový systém má ale i početnou skupinu příznivců, kteří vyzdvihují zejména rychlost nákupu a praktičnost. „Kupón jsem si koupil na vlastní platebku. Chtěl jsem se primárně zbavit té obrovské šalinkarty z peněženky. Mám o všech transakcích přehled emailem hned v mobilu, takže se zneužití nebojím,“ tvrdí Brňan Radek Luštický.

Nový způsob platby za „šalinkartu“ poskytne cestujícím i jiné výhody. Kdo hradí v Brně poplatek za odpad, toho bude elektronická roční jízdenka stát 3 325 korun. Tedy o 1 425 korun méně, než jaká je cena klasického papírového kupónu, který si cestující budou moci kupovat vedle elektronického jízdného i nadále.

Elektronické jízdenky na hromadnou dopravu si mohou kupovat také obyvatelé Prahy, Ostravy nebo Jihlavy. Další města systém také postupně modernizují, například zaváděním automatů s možností platby kartou často přímo ve vozidle.

SDÍLET
sinfin.digital