„Bude to příležitost ukázat schopnost solidarity a pochopení.“ I v Brně pomáhají ukrajinským uprchlíkům, ten největší nápor ale teprve přijde

Týden po vypuknutí války na Ukrajině česká a moravská města řeší, jak efektivně pomoct lidem, kteří před válkou utíkají do střední Evropy. V brněnském Asistenčním centru, které je od středy pro uprchlíky k dispozici na výstavišti, se situace zatím jeví klidně. Mohou zde vyřídit potřebné doklady, pojištění i ubytování. Je tady pro ně připravená psychologická i zdravotní první pomoc. Ten hlavní nápor nejen je, ale také nás všechny teprve čeká. Což platí třeba i o českém školství.

„Po počáteční živelnosti se stává pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny organizovanější a ve všech směrech komplexnější. Veškeré dostupné informace se snažíme neustále aktualizovat na webu ukrajina.brno.cz. Stránky jsou přeložené i do ukrajinštiny, což může velmi pomoci nově příchozím lidem. Aby se o webu dovědělo co nejvíce lidí, ať už místních, nebo z Ukrajiny, spustíme v nejbližší době ve vozech městské hromadné dopravy kampaň, která bude na stránky upozorňovat.“

Tak zní aktuální prohlášení brněnské primátorky Markéty Vaňkové z ODS. Osobně jsem se ve čtvrtek zašel podívat na výstaviště, kde od středy funguje Asistenční centrum pomoci pro lidi, kteří utíkají před válkou z Ukrajiny. Vyřešit zde mohou registraci, víza, zdravotní pojištění a další záležitosti potřebné pro pobyt v České republice. Už teď se ale ukazuje, že bude potřeba posílit úřednické kapacity, neboť někteří lidé, kteří sem dorazili ve středu, se svých dokladů dočkali až ve čtvrtek.

Ukrajinští uprchlíci v brněnském Asistenčním centru; foto: Vratislav Dostál

Jak upozorňuje Vaňková, vše vzniká z logiky věci za pochodu a dost živelně, postupně si ale dobrovolníci, hasiči, policisté, úředníci nebo psychologové osvojují svou roli, a pokud možno co nejefektivněji pomáhají každému, kdo na výstaviště v Brně dorazí. Když jsem tam byl já, atmosféra byla poklidná, z lidí byla cítit únava, nejistota, ale také úleva. Přece jen – tady jim nejde aspoň o život. Zběžně jsem jich napočítal asi tak 500, každý trpělivě čekal, až na něj přijde řada. Je zde první lékařská pomoc, základní vybavení k odpočinku, nějaké občerstvení, a děti zde mají dětský koutek.

Na výstavišti nicméně peripetie uprchlíků teprve začínají – vyřídí zde vízum, zdravotní pojištění a ubytování. „Asistenční centrum na výstavišti funguje jako první kontaktní místo, kde lze vyřídit vše, co lidé, kteří k nám přicházejí, potřebují,“ říká k tomu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Jako první se musí hlásit na cizinecké policii, většina z nich si chce také obratem vyřídit vízum. „Bez něj si totiž nemohou vyřídit zdravotní pojištění a kontakt s úřadem práce, od kterého pak mohou získat finanční podporu v hmotné nouzi,“ vysvětluje hejtman.

„Od dnešního dne zde jsou také zaměstnanci úřadu práce,“ dodává. Není to ale tak, že by už na výstavišti mohli lidé žádat o zmíněnou podporu, dostanou pouze informace, jak mají dále postupovat, kde jsou nejbližší úřady a podobně. „Už se nám také ozývají podnikatelé, kteří prostřednictvím úřadů práce nabízejí pracovní příležitosti,“ říká Grolich. „To nejdůležitější ale je, že si tady mohou vyřídit ubytování,“ zdůrazňuje. S ubytováním přitom nejvíc pomáhají hasiči, a jak mi řekla jedna z dobrovolnic, rozvážejí uprchlíky napříč celým krajem. „V žádném případě to není tak, že by měli ubytování jenom v Brně.“

A Grolich k tomu říká toto: „Krizoví pracovníci hledají ubytovací kapacity, následně je předají hasičům a ti pak ubytovávají.“ Ve středu podle něj úředníci vydali přes 500 registračních lístků, což je první formulář, kteří zde lidé musí vyplnit. Co rodina, to jeden registrační lístek. „Ve středu tam tedy bylo okolo dvou tisíc lidí, odbavili jsme jich ale méně,“ říká. Odhad jedné z dobrovolnic je okolo 1200 lidí. Což není na začátek zcela jistě málo. „Spousta lidí, kteří sem dorazili už ve středu, přišli na řadu až ve čtvrtek,“ dodala.

Ukrajinští uprchlíci v brněnském Asistenčním centru; foto: Vratislav Dostál
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čeho se v Brně nedostává?
  • A jaký problém by mohly mít kvůli přílivu ukrajinských dětí školy?
sinfin.digital