Budějovický „kočičí masakr“ přitáhl pozornost světa. Archiv teď vydal tajemství celé události

Historici vůbec poprvé detailně popsali a zmapovali takzvaný „masakr koček“ v Českých Budějovicích, tedy událost, která se za první republiky dostala i do mnoha zahraničních médií. Z rozhodnutí budějovických radních nechalo město udusit nebo zplynovat všechny kočky na svém území. V podstatě zapomenutý příběh o snaze uchránit zdraví obyvatel za cenu usmrcení jejich domácích mazlíčků skrývá i několik paralel se současností.

Jen málokterá událost v nově vzniklé Československé republice kdysi vzbudila tak rozsáhlou celosvětovou pozornost. Dobře to ilustruje i zkušenost, kterou si z té doby odnesl spisovatel Karel Čapek, pobývající v létě 1924 ve Velké Británii. Když si při cestě vlakem podél pobřeží Skotska otevřel noviny, uhodil ho do očí titulek, který by ve skotském tisku rozhodně nečekal. V tamních novinách totiž stálo: „V Českých Budějovicích bylo utraceno 5 000 koček“.

Čapek později uvedl, že po přečtení toho titulku musel zavřít a znovu otevřít oči, aby se ujistil, že ho nešálí zrak. Žádný klam to nebyl. Příběh, který skotské noviny popisovaly, byl z velké části pravdivý – jen čísla neseděla.

Jak popisuje českobudějovický historik a archivář Tomáš Hunčovský v nejnovějším sborníku Státního oblastního archivu v Třeboni, jednalo se o skutečný „masakr koček“, který dosud nebyl uspokojivě historicky zpracován. Hunčovského práce je tak prvním pokusem dát události, která „proslavila“ Československou republiku daleko za hranicemi, nějaký ucelený rámec.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká byla reakce na rozhodnutí nechat kočky zplynovat?
  • Jak se událost stala předmětem národnostních sporů?
  • Jak na aféru vzpomínal spisovatel Eduard Bass?
sinfin.digital