Češi už nahlásili 372 nevydaných účtenek. Finanční správa je začne prověřovat

Na finanční správě se hromadí udání o nevydaných účtenkách. Zároveň začal platit zákon o prokazování původu majetku. Finanční správa tak bude mít plné ruce práce. Jak bude dále s udáními postupovat?  

Tři dny s EET. Stovky udání i protesty

„Oznámení budeme shromažďovat, analyzovat, a pouze v případě, že je vyhodnotíme jako oprávněné, budeme zahajovat příslušná řízení,“ vysvětlila. Finanční správa tak hodlá nejdříve vyhodnotit oprávněnost oznámení a pak teprve rozhodne o dalším postupu.

„Jakým způsobem budeme nakládat se všemi podněty a jakým způsobem budeme vybírat ty podniky ke kontrole jako takové, je součástí taktiky Finanční správy,“ uvedla Petlachová s tím, že kontroly nebudou probíhat jen na základě oznámení.

„Hlavním nástrojem kontrol jak finanční, tak celní správy, která má také kompetence ke kontrolám, budou kontrolní nákupy v terénu,“ dále dodala.

Dražší pivo a obědy. Proč hospodští zvedli ceny navzdory nižší DPH?

Zákon o prokazování původu majetku

Kvůli mediální pozornosti ohledně EET zapadla zpráva o tom, že od 1. listopadu také platí zákon o prokazování původu majetku, který se týká nás všech.

Finanční úřad bude moci lépe ověřit, zda nárůst majetku odpovídá deklarovaným příjmům.

Finanční správa může vyzvat k prokázání příjmu poplatníka, jehož příjmy uvedené v daňových přiznáních neodpovídají nárůstu jeho jmění nebo spotřeby a zároveň rozdíl mezi jím uvedenými příjmy a nárůstem jmění přesahuje 5 milionů korun. Výzva se může vztahovat pouze k období, u něhož ještě neuplynula lhůta pro stanovení daně, která je v běžných případech tříletá.

Kontrolní postupy nejen o prokazování původu majetku ale i kontrolní činnosti obecně úřad nechce z taktických důvodů zveřejňovat. 

SDÍLET
sinfin.digital