Čeští vědci posunuli výzkum smrtelně nebezpečné choroby. Jako první zmapovali mikrobiom „líbajících ploštic“

I když čeští vědci zatím nepřispěli zásadní měrou do světové soutěže o vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19, povedlo se jim posunout výzkum původce jiné nemoci globálního významu. Tým Evy Novákové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity jako první na světě zmapoval vývoj střevního mikrobiomu u krevsajících ploštic, takzvaných zákeřnic, které zejména v jižní Americe přenášejí původce smrtelně nebezpečné Chagasovy choroby. Důkazem významu této práce je fakt, že její závěry zveřejnil prestižní vědecký časopis Microbiome.

Chagasově chorobě, přenášené plošticemi, podlehne ročně jen na jihoamerickém kontinentu kolem 50 000 lidí, další miliony ale touto nemocí trpí. Podle některých teorií byla Chagasova choroba dokonce příčinou úmrtí slavného přírodovědce Charlese Darwina. Nemoc přenášejí na člověka již zmíněné zákeřnice, kterým se také někdy říká líbající ploštice.

Žijí zejména v jižní Americe, kde jsou velmi rozšířené v chudinských čtvrtích a slumech. Pokud za tmy vylezou ze svých úkrytů a kousnou člověka, mohou do jeho krve přenést nebezpečného parazita, prvoka Trypanosoma cruzi. Přenos se odehrává tak, že když se zákeřnice nakrmí krví oběti, následně se vedle místa kousnutí ještě vykálí. Oběť se poté poškrábe a pomůže tím parazitovi vniknout do těla.

Trypanosoma cruzi může vyvolat v lidském organismu závažnou Chagasovu chorobu, která po poměrně mírných akutních příznacích, jako jsou bolesti kloubů, přechází při neléčení do chronické fáze, trvající někdy i desítky let. „Velkým problémem je Chagasova choroba zejména v chudých oblastech a chudinských městských čtvrtích jižní Ameriky, v poslední době se ale vyskytuje i na části území Spojených států nebo ve Španělsku, kam se dostává spolu s jihoamerickými přistěhovalci či zaměstnanci,“ řekla INFO.CZ Eva Nováková.

sinfin.digital