„Chtěl se udělat zajímavým." Bezpečnostní expert kritizuje Zemanovo tvrzení o teroristovi v Česku

Bezpečnostní expert a bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák si nemyslí, že se na českém území pohybuje muž s vazbami na islámské teroristické organizace. „Prezident to řekl proto, aby byl zajímavým,“ uvedl Randák v rozhovoru pro INFO.cz. Expert se kloní na stranu vlády, která dnes po jednání se zástupci zpravodajských služeb uklidnila veřejnost, že žádné bezprostřední nebezpečí útoku nehrozí. 

„Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ uvedl Zeman ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas. Muž podle něj pochází z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye.

Podle Randáka prezident nemá právo něco takového říkat, i kdyby se ukázalo, že je to pravda. „Protože kdyby to byla pravda, informace je utajovaná a je určená pro prezidenta proto, aby věděl, že se tady něco takového děje. Ale není mu předávaná s tím, aby o tom kecal do rádia,“ zdůrazňuje Randák.

„Poškodil Česko.“ Politici kritizují Zemana za slova o podezřelém islamistovi v Česku

Zeman zvýšil nebezpečí

Prezident je přesvědčený, že vypuštěním informace na veřejnosti neohrozil nikoho, kromě zmiňovaného muže. „Já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen,“ zmínil Zeman s tím, že o strategickou informaci se podle něj nejedná. Bezpečností expert naopak upozorňuje, že po Zemanových výrocích jsme daleko ohroženější. „Prezident svým výrokem nebezpečí nezažehnal, naopak ho zvýšil,“ myslí si Randák.

Bezprostřední nebezpečí teroristického útoku nám dle jeho názoru ale nehrozí. Totéž dnes po jednání se zástupci zpravodajských služeb oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. „Teroristé mají proti všem státním institucím rozhodující výhodu – nikam nespěchají. Pokud tady připravují teroristický útok, je jim úplně jedno, jestli k němu dojde za týden, zítra nebo za rok, protože efekt bude úplně stejný,“ říká Randák.

„Oni preferují – a to je dokázaná věc – bezvadně si to připravit,“ podotkl bezpečnostní expert. Beze spěchu si podle něj obhlédnou terén a pak už jen počkají na vhodnou chvíli a podniknou útok. „Tak by postupoval každý,“ soudí Randák.

Vláda uklidňuje po slovech Zemana o islamistovi v Česku: „Bezprostřední riziko nehrozí.“

Zmařená práce bezpečnostních složek

Bezpečnostní expert je přesvědčený, že prezident svým prohlášením zmařil práci bezpečnostních složek, protože je možné, že nyní domnělý terorista od svého plánu upustí a nahradí jej někdo, o kom třeba tajné služby nebudou vědět. „Všichni ti, kteří toho člověka sledovali, mohou celou svoji práci zahodit do koše. A musí začít od nuly,“ kritizuje Randák.

Vůči prezidentovi si nebere servítky také kvůli tomu, že porušil zákon. „Ta informace, pokud byla takto předaná, určitě měla nějaký stupeň utajení. Pokud jí prezident řekl do rádia, porušil zákon o utajovaných skutečnostech a fakticky se dopustil trestného činu,“ upozorňuje Randák. Zeman nicméně jako prezident není trestně odpovědný.

Fatální ohrožení mezinárodní spolupráce

Prozrazení takto citlivé informace dle Randáka může poškodit české tajné služby v očích zahraničních kolegů. Bezpečnostní expert dokonce hovoří o fatálním ohrožení mezinárodní spolupráce. „Ta zahraniční služba si řekne, my vám příště nic nedáme, protože u vás se všechno vykecá. Vy tím ohrožujete naši práci, náš informační zdroj a tak dále,“ popsal Randák scénář, který by mohl nastat po prezidentových výrocích.

Kvůli výše uvedeným důvodům je bezpečnostní expert tak příkrý. „O tom může Ovčáček kecat, co chce, ale tohle jednání se prostě omluvit nedá,“ uzavřel Randák.

Od Rusů nedostávám peníze, ani vodku, řekl Zeman v rozhovoru pro prestižní americký list. Prozradil, kdy pojede do USA

Na možné ohrožení spolupráce se zahraničními tajnými službami poukázal dnes také premiér Bohuslav Sobotka. „Platí tady jednoznačně: mluviti stříbro, ale mlčeti zlato. Jinak nám například hrozí, že nám už nikdo z našich partnerů žádné opravdu důležité informace neposkytne. A doplatí na to bezpečnost Česka a našich lidí,“ napsal premiér na Facebooku.

SDÍLET
sinfin.digital