„Poškodil Česko.“ Politici kritizují Zemana za slova o podezřelém islamistovi v Česku

Prezident v rozhovoru pro Český rozhlas Plus uvedl, že se po Česku pohybuje člověk z Afriky, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Podle BIS i ministerstva vnitra ale žádné nebezpečí nehrozí.

Za nezvykle otevřené vyjádření prezident sklízí kritiku. Podle lidoveckého poslance Ivana Gabala diskreditoval Česko u cizích rozvědek. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.

„Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce,“ uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti. „Pokud dojdou cizí zpravodajské služby k závěru, že u nás se takové informace prozrazují, tak nám je prostě nemohou říct,“ dodal.

Zeman: Po Česku se pohybuje muž napojený na teroristické organizace

Daniel Korte z TOP 09 zase uvedl, že Zeman zřejmě není schopen zvážit dopad svých slov a činů. Podezřelého prý pouze upozornil na to, že se po něm jde.

„Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval,“ řekl. Souhlasí i s tím, že ostatní rozvědky budou ostražité v tom, o co se s českými podělí.

„Takových lidí bylo sledováno víc. Je lepší, když se to děje neveřejně a utajeně.“

Členka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) ČTK napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. „Nejen že se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá,“ uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.

Zbrojaři mají rekordní zisky. Nahrávají jim války i obavy z terorismu

Mírnější je místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO). „Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil,“ řekl ČTK. Hrozbu teroru podle něj hlava státu nezvýšila. „Ale může to zvýšit nervozitu obyvatelstva. Pocit, že nebezpečí je za dveřmi. Myslím, že to nepřispěje ke klidu,“ dodal.

Bezpečnostní informační služba v tuto chvíli nemá informace, že by Česku hrozil teroristický útok. Dnešní vyjádření prezidenta nechce komentovat. „Děláme maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V tuto chvíli nemáme informace o nějakém okamžitém bezprostředním nebezpečí,“ řekl mluvčí zpravodajců.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital