ČSSD musí přestat dělat špatné kompromisy. Má jedenáct tisíc členů, které chci ve svém týmu, říká Valachová

O post předsedkyně sociálních demokratů se tento týden přihlásila poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. „Sedíme na tobogánu, který nás za dvacet let svezl ze třiceti na čtyři procenta. Jak bych měla hodnotit kondici ČSSD? Není dobrá,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. „Ale je v ní více než jedenáct tisíc členů, které bych chtěla mít ve svém týmu. Já si myslím, že potřebuje jenom nastartovat a že je v ní stále velká chuť věci měnit.“

Valachová svým krokem doplnila trojici už dříve známých kandidátů. Pozici v čele strany obhajuje ministr vnitra Jan Hamáček, o post předsedy se ucházejí také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a starosta městské brněnské části Líšeň Břetislav Štefan. Valachová je tak už druhou členkou brněnské organizace, která usiluje o post v čele strany. Bez zajímavosti jistě není, že ona i Štefan budou na podzim na společné kandidátce sociálních demokratů na jižní Moravě. Štefan by měl být jejím lídrem, Valachová se bude o hlasy voličů ucházet ze třetí pozice.

„Postupně zveřejňuji své některé priority a věci na sociálních sítích a určitě co nejdříve zveřejním kompletní a ucelený program,“ upozorňuje Valachová s tím, že to hlavní pro ní je jasná politika založená na spravedlivém ohodnocení práce a progresivním zdanění. Co tím má přesně na mysli? Podle jejích slov musí bohatí platit v poměru ke svému příjmu více než lidé s nižšími příjmy, stejně tak velké korporace musí platit vyšší daně než malé podniky a živnostníci.

Kromě toho chce svůj program opřít o růst investic do vzdělávání všech generací nebo o konec dotací pro velké podniky a reálnou pomoc živnostníkům. „Potřebujeme dobrý program na obnovu ekonomického růstu po kovidu. Potřebujeme velký program pro děti, který jim v oblasti vzdělávání a sportu vynahradí ten příšerný rok, který zažily,“ zdůrazňuje Valachová. A co podle ní musí sociální demokraté udělat, aby aspoň zčásti uspěli v podzimních sněmovních volbách? „Musí přestat dělat špatné kompromisy. A přijít před volbami s jasným a nezpochybnitelným, naprosto srozumitelným programem.“

V této souvislosti připomeňme, že podle několika posledních šetření se situace jeví tak, že ČSSD bude bojovat o to, aby se vůbec do Poslanecké sněmovny dostala. Třeba podle posledního šetření agentury Median by ČSSD nyní volili jen čtyři procenta lidí. „Moje heslo je: znovu zvedněme hlavu!,“ reaguje Valachová na neutěšenou situaci. Logicky jsme se jí tedy museli zeptat také na to, jak hodnotí počínání sociálních demokratů ve druhé vládě Andreje Babiše. A Valachová v této souvilsoti připomíná, že před necelými čtyřmi lety hlasovala pro vstup do koalice a účast ve vládě.

„Věděla jsem, že to bude dobře pro zemi, ale pro sociální demokracii to bude znamenat velké náklady. Ale jsme-li ve vládě, musíme vládnout; a lidé to musí vidět každý den,“ uzavírá Valachová. Podle našich informací se předsjezdová situace v ČSSD už před oznámením kandidatury Valachové jevila tak, že ani jeden z kandidátů na předsedu nemá zvolení ani zdaleka jisté. V danou chvíli je prakticky nemožné odhadnout, jak volba dopadne. Nejen proto vás budeme o vývoji i nadále detailně informovat. Sjezd je naplánován na příští víkend, uskuteční se komplet v on-line prostředí.

sinfin.digital