Den ve 30 vteřinách: Babiš marně hledá spojence pro důvěru jeho vládě a Sněmovna schvaluje rozpočet

ČTK, ekb

Premiér Andrej Babiš odstartoval jednání se sněmovními stranami o možné podpoře nebo toleranci menšinové vlády hnutí ANO. Strany ODS a KDU-ČSL, s jejichž zástupci dnes hovořil, ho ale odmítli, a stejný postoj zastávají i Piráti a TOP 09. Napilno dnes měla i samotná Poslanecká sněmovna, která jedná o návrhu rozpočtu na příští rok. Jaké další zprávy by vás dnes neměly minout? 

Důvěra vládě: Babiš narazil u ODS i KDU-ČSL, jeho kabinet nepodpoří

Premiér Andrej Babiš zahájil jednání se sněmovními stranami o možné. Zástupci ODS i KDU-ČSL ale na dnešních schůzkách dali najevo, že s podporou jejich poslanců ANO počítat nemůže. „Jsme přesvědčeni, že menšinová vláda má být až ten poslední pokus, když selže jednání o většinové vládě. Nic takového hnutí ANO nedělalo. Jsme také přesvědčeni, že jsme nedostali mandát od našich voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Důvěru menšinovému kabinetu nechtějí dát ani představitelé Pirátů a TOP 09, s nimiž bude Babiš mluvit ve čtvrtek. Skeptická je k možnosti spolupráce i SPD.

Zmatky okolo Ondráčka: Poslanci zpochybnili jeho zvolení do čela kontroly GIBS

Část poslanců zpochybnila dnešní volbu Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Volební komise podle nich špatně určila počet hlasů nutných ke zvolení, tedy kvorum, a Ondráček ve skutečnosti v dnešním druhém kole zvolen nebyl. Ondráček dostal ve volbě 95 ze 179 hlasů. V dalších dvou volbách předsedů jiných komisí ale volební komisaři započítali celkem 191 poslanců. Při tomto počtu by kvorum činilo 96 poslanců, Ondráčkovi by tedy zvolení o jeden hlas uniklo. Na nejasnost ohledně kvora upozornil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Volba se bude nejspíš opakovat potom, co Sněmovna dokončí schvalování návrhu státního rozpočtu pro příští rok.

Sněmovna schvaluje rozpočet, víc peněz zřejmě půjde na sociální služby

ANO, ČSSD a KDU-ČSL se dohodly na přidání 3,3 miliardy korun na sociální služby. Těsně před hlasováním o úpravách státního rozpočtu to ČTK a České televizi řekla místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Bez zvýšení prostředků na sociální služby nejméně o tři miliardy korun nechtěli lidovci a ČSSD podpořit rozpočet jako celek. „"Je to kompromis, ale jsme spokojeni, že to je víc než ona jedna miliarda korun, se kterou hnutí ANO dnes přišlo na vyjednávání. Věříme, že pokud pozměňovací návrh ve výši 3,3 miliardy korun projde, můžeme s klidným srdcem podpořit státní rozpočet jako celek," řekla Valachová. Dohoda podle ní vznikla na půdorysu minulé vládní koalice, která má v současné Sněmovně celkem 103 poslanců.

„Brutálně násilně napadli“ moji kamarádku, tvrdí Okamura a viní i vlastního bratra. Je to lež, oponují svědci a policie

Válka v Jemenu: Rebelové vypálili raketu na saúdský královský palác

Saúdskoarabská protivzdušná obrana dnes zneškodnila raketu vypálenou na Rijád z Jemenu. Ohlásily to saúdskoarabské vojenské zdroje. Podle Rijádu nebyl nikdo zraněn. Útok směřovaný na saúdskoarabskou metropoli potvrdili šíité bojující v Jemenu. Podle svědků byl v Rijádu slyšet výbuch a vidět kouř. Mluvčí šíitů řekl, že povstalci použili balistickou raketu Volcano 2-H a mířili na královský palác. Podle agentury AFP byl výbuch spojený se zneškodněním rakety slyšet v 11:50 SEČ, tedy krátce před očekávaným ohlášením informace o rozpočtu na příští rok. Většinou ji oznamuje král z paláce v Rijádu, kde byli shromážděni představitelé země.

Tragédie u Seattlu: Vlak jel podle expertů příliš rychle, zemřeli tři lidé

Možnou příčinou pondělní železniční nehody nedaleko Seattlu na západě Spojených států je podle expertů vysoká rychlost soupravy. Údaje zadní lokomotivy, která zůstala neporušená, ukázaly, že v místě s přikázanou rychlostí 30 mil (48 kilometrů) za hodinu se vlak pohyboval rychlostí 80 mil (129 kilometrů) za hodinu. Následkem nehody, kde při první cestě na nové trati vykolejil expresní vlak, zemřeli nejméně tři lidé. Přes 70 lidí bylo hospitalizováno, deset z nich je ve vážném stavu. Tragédie se stala ve státě Washington u města DuPont, které leží asi 60 kilometrů jižně od Seattlu. Mimo koleje se podle vyšetřovatelů po havárii ocitlo 13 železničních vagonů, několik jich spadlo z železničního mostu na silnici, kde zničily tři automobily.

5 tváří nejmladšího premiéra Evropy. Jaký je Sebastian Kurz doopravdy?

Konec Poldi: Zbývajících 150 zaměstnanců dostane výpověď do konce roku

Všichni zbývající zaměstnanci kladenské Poldi, která je v konkursu, dostanou do konce roku výpověď. ČTK to dnes řekl insolvenční správce Adam Sigmund. Výpověď se týká asi 150 lidí. „My jim dáme výpovědi z důvodu nadbytečnosti, protože nemáme vůbec žádné peníze na další provoz,“ uvedl Sigmund. O tom, že Poldi půjde do konkursu, rozhodl soud už minulý týden, nyní zveřejnil v insolvenčním rejstříku usnesení. Tím je vyhlášení konkursu platné. Dlouhodobě zadlužené společnosti se nepodařilo splnit podmínky reorganizace, kterou soud povolil letos na jaře. Podmínkou plnění reorganizace bylo splacení dluhů, které vznikly před úpadkem společnosti. Od léta jednalo vedení Poldi s novým investorem, nakonec se ale dluhy splatit nepodařilo, přestože soud původní lhůtu prodloužil. 

SDÍLET
sinfin.digital