Den ve 30 vteřinách: Babiš s Faltýnkem se mandátu nevzdají a nový úřad si posvítil na první strany

ČTK, vkr

Ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ani jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek neplánují, že by se kvůli policejní žádosti o jejich vydání vzdali poslaneckého mandátu. Policie chce oba stíhat kvůli kauze dotací pro Čapí hnízdo. Co dalšího se dnes děje v Česku a ve světě? 

Babiš ani Faltýnek se kvůli policejní žádosti o jejich vydání mandátu nevzdají

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nehodlá vzdát poslaneckého mandátu kvůli tomu, že policie požádala Sněmovnu o jeho vydání při vyšetřování farmy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že k takovému kroku není žádný důvod. Už dříve Babiš uvedl, že policejní žádost považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami. Faltýnek již ve čtvrtek zdůraznil, že se žádosti policie o vydání k vyšetřování nebude bránit, na poslanecký mandát ale rezignovat nehodlá.

Žalobci vyšetřování Babiše záhadně zdržovali, dopadne i na jeho děti a Moniku, říká Pečinka

Úřad dohlížející na hospodaření stran zahájil první dvě řízení kvůli volbám

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil první správní řízení se dvěma subjekty. Týkají se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, zmínil předseda úřadu Vojtěch Weis. Úřad jednomu ze subjektů vytýká účast na předvolební kampani bez předchozí registrace, druhému kandidujícímu subjektu chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů. Podle Weise úřad v krátké době zahájí další správní řízení, i se dvěma dnes oznámenými jich bude nejméně šest. Na dalších věcech se pracuje.

První politické strany na pranýři. Úřad dohlížející na hospodaření hnutí zahájil dvě řízení

Trump znovu hrozí KLDR: „Máme prst na spoušti“

Americký prezident Donald Trump dnes opět pohrozil KLDR vojenským řešením vzájemného sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně. Navázal tím na ostrou rétoriku posledních dnů, během nichž Severní Korea slíbila připravit podrobný plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Trump dnes na twitteru uvedl, že by si vůdce KLDR Kim Čong-un měl tento plán rozmyslet. "Vojenská řešení jsou nyní zcela ve hře a my máme prst na spoušti, pokud by Severní Korea jednala nerozumně. Doufejme, že si Kim Čong-un zvolí jinou cestu!" napsal dnes šéf Bílého domu.

Naše vojenské plány jsou připravené, varoval Trump KLDR. Jeho tým se přitom snažil napětí zmírnit

Volkswagen v Rusku svolá 3463 aut včetně modelů škodovek

Německá automobilka Volkswagen v Rusku svolá 3463 automobilů, včetně vozů Škoda Octavia, Yeti a Rapid. Důvodem jsou možné technické problémy, citovala agentura Reuters ruské úřady. V letošním roce to nejsou první potíže, které Škoda v Rusku má. V březnu tam Volkswagen svolal přes 43 tisíc škodovek kvůli možné poruše hydraulických akumulátorů. Opatření se týkalo vozů vyrobených v letech 2012 až 2016 opatřených sedmistupňovou převodovkou DSG, konkrétně modelů Octavia, Superb, Fabia, Yeti a Rapid.

Španělsko čelí meziročně trojnásobnému náporu migrantů

Španělsko se dostává do popředí zájmu migrantů z Afriky. Jejich počet se letos proti stejnému období loňského roku ztrojnásobil a přiblížil se počtu lidí směřujících do Řecka. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Podle ní se do Španělska do začátku srpna už letos přes Středozemní moře dostalo 8385 přistěhovalců, zatímco do Řecka 11.713. Důvodem této změny může být přesvědčení mezi migranty, že cesta na Iberský poloostrov je bezpečnější. Loni ve stejném období do Španělska dorazilo přes moře téměř 2500 lidí, do Řecka přes 160.000.

Španělsko je nové Řecko. Do země připlouvá třikrát víc migrantů než loni, vyloďují se vedle turistů na pláži

Neymarův start za PSG se blíží, Barcelona už dostala rekordní odstupné

Brazilskému útočníkovi Neymarovi už nic nebrání v tom, aby v neděli ve druhém kole francouzské ligy proti Guingampu poprvé nastoupil za Paris St. Germain. Barcelona už dostala kompletní rekordní odstupné 222 milionů eur (zhruba 5,8 miliardy korun) a pětadvacetiletý fotbalista může být v novém působišti zaregistrován. Neymar přišel do Paříže minulý týden a doufal, že by mohl za PSG nastoupit už v úvodním sobotním ligovém kole proti Amiens. Barcelona tehdy ale ještě neměla na účtu celou přestupní částku, a proto do Francie neposlala mezinárodní přestupní certifikát potřebný k registraci v novém klubu.

SDÍLET
sinfin.digital