Den ve 30 vteřinách: Brusel navrhl delší hraniční kontroly, Babiš vyloučil koalici s komunisty a Okamurou

ČTK, adk

Evropská komise navrhuje úpravu schengenského hraničního kodexu. Nově by země mohly udržovat na vnitřních hranicích mimořádné kontroly delší dobu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pro INFO.CZ vyloučil možnost koalice s KSČM nebo SPD Tomia Okamury. Hnutí ANO se s nimi prý rozchází v programech. Co důležitého se dnes děje v Česku a ve světě?

EK chce kvůli bezpečnosti povolit delší kontroly na vnějších hranicích EU

Evropská komise navrhla úpravu schengenského hraničního kodexu tak, aby členské země mohly udržovat na vnitřních hranicích mimořádné hraniční kontroly po delší dobu. Podle komisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose návrh ale neznamená automatické prodloužení stávajících kontrol. Komise také jasně vyzvala státy EU, aby rozhodly o plném zapojení Bulharska a Rumunska do unijního prostoru bez vnitřních hranic.

Katalánsko zažívá před referendem o nezávislosti horké chvilky. Madrid viní z „totalitních praktik“

Babiš pro INFO.cz: S komunisty ani Okamurou do vlády nepůjdu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu INFO.CZ Štrunc! odmítl, že by po volbách uzavřel koalici s KSČM nebo SPD Tomia Okamury. Obě strany mají podle něj jiný program, než prosazuje ANO. S Okamurou by se však podle svých slov shodl na postojích k migraci. Hnutí ANO je hlavním favoritem říjnových voleb. Průzkumy mu přisuzují zisky kolem 30 procent hlasů.

Je máslo předražené? Ministerstvo financí si posvítí na výrobce i obchodníky

Drama po referendu o nezávislosti. Iráčtí Kurdové odmítají vládě předat letiště

Vedení autonomní kurdské oblasti v Iráku odmítlo požadavek Bagdádu na předání letišť, která se nacházejí na území autonomie. Bagdád na to dal kurdské správě v úterý tři dny. Irácký úřad pro civilní letectví ale už dnes oznámil zahraničním leteckým společnostem, že v pátek bude pozastaveno letecké spojení s mezinárodním letištěm v Irbílu, který je střediskem iráckého Kurdistánu. Bagdád tím reaguje na pondělní referendum, v němž se 90 procent iráckých Kurdů vyjádřilo pro odtržení svých oblastí od zbytku Iráku. Vláda v Bagdádu tento krok považuje za neústavní.

Pro odtržení od Iráku hlasovalo devět z deseti Kurdů, šance na vlastní stát jsou ale mizivé

ŘSD otevřelo nový úsek dálnice D3

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo na dálnici D3 v jižních Čechách nový úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru. Řidiči se tam dostali ve 13:30, v první části dne jezdili z Českých Budějovic po dosavadní trase na Prahu ve směru Strakonická - Pražská - Nemanická - Borek. Dokud nebudou hotové navazující úseky D3 z Veselí nad Lužnicí, bude provoz v novém úseku D3 možný bez dálničního poplatku. Stavbaři úsek dokončili o dva měsíce dříve, než byl původní termín. Práce stály 717,5 milionu.

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci, za západní Evropou ale zaostáváme

Růst čistého bohatství českých domácností loni meziročně zpomalil podle studie o světovém bohatství skupiny Allianz zhruba o polovinu. Přesto jsou ale druhé nejbohatší z celé východní Evropy. Předběhli je jen Slovinci. Češi jsou v průměru dvakrát bohatší než Slováci. Studie analyzuje úspory a dluhy lidí v 53 zemích světa. Češi za rok 2016 umístili v objemu čistých finančních aktiv na osobu na 28. příčce, tedy o dva stupně níže než předloni.

Rusko údajně zlikvidovalo všechny své chemické zbraně. Tři roky před termínem, chlubí se Putin

Odcházející šéfka AfD chce založit novou stranu, už si zaregistrovala doménu

Předsedkyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová a její manžel Marcus Pretzell, kteří se stranu chystají opustit, možná založí nové politické uskupení. Pretzell, který dosud šéfoval AfD v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vesfálsko, to naznačil v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF. Čtyřiačtyřicetiletý politik vyjádřil přesvědčení, že nyní v Německu neexistuje žádná strana, která by byla schopna prosadit politické změny. Německá média upozorňují také na to, že si Petryová už v červenci zaregistrovala webovou doménu www.dieblauen.de, což v překladu znamená „modří“.

SDÍLET
sinfin.digital